Najdziwniejsze sporty zimowe

Większość z nas jeździ na łyżwach, nartach czy uczestniczy w wojnach na śnieżki. Ale prawdziwi miłośnicy zimowego szaleństwa powinni pójść krok dalej i poszukać dyscyplin sportowych, które pozwolą im puścić wodze śnieżnej fantazji. Wyścigi na woku, balet na nartach czy może kajakarstwo śnieżne – co wybierzesz?

1.Zaczyna się niewinnie. Yukigassen to japońska dyscyplina, która zasadniczo formalizuje zasady podwórkowej bitwy na śnieżki. Uczestnicy grają w siedmioosobowych zespołach, które często dzieli zapora ze śniegu. Każda drużyna dysponuje określoną liczbą śnieżek, których uderzenie zbija przeciwników z boiska.

Yukigassen

Fot.: yukigassen.ca

2. Pomyśl też o skijoring – dyscyplinie doskonałej dla miłośników nart i zwierzaków. Sport polega na zjechaniu ze stoku, będąc ciągniętym przez psi zaprzęg lub konia. Przypomina to wyścigi zaprzęgów sań, jednak w tym przypadku – bez sań.

skijoring-solo-racer-exlarge-169

Fot.: edition.cnn.com

3. Zaskoczyć mogą także wyścigi na wokach. Dosłownie. Uczestnicy z wielką prędkością zjeżdżają na kuchennym woku z oblodzego stoku lub specjalnego toru. W największych rozgrywkach naczynia są odpowiednio modyfikowane, aby osiągnąć jak największe prędkości, jednak amatorskie wyścigi mogą odbywać przy użyciu tradycyjnej wersji tej patelni. Ciekawą wariacją tej dyscypliny są wyścigi na łopacie. Brzmi jak dobra zabawa, prawda?

WOK-WM-mit-Stefan-Raab

Fot.: innsbruck.info

4. Jeśli chodzi o sporty ekstremalne, najlepszym przykładem będzie nurkowanie pod lodem. Sport jest odpowiedni jedynie dla wykwalifikowanych nurków. W pełnym wyposażeniu zanurzają się oni pod lód, gdzie mogą obserwować niebywałe krajobrazy. Dyscyplina jest jednak niezwykle niebezpieczna – nurek jest nie tylko zagrożony porwaniem przez prąd w dal od przerębla, zdarza się również, że sprzęt do nurkowania nie wytrzymuje temperatury i zamarza.

ice_diving

Fot.: todayswhisper.com

5. Jeszcze jedna opcja dla poszukujących adrenaliny (oraz wysoko wykwalifikowanych we wspinaczce osób): wspinaczka lodowa. Zawody polegają na wejściu po zamarzniętym wodospadzie, oblodzonych skałach lub innych zdradliwo kruchych i śliskich powierzchniach. Dla bezpieczeństwa, osoby trenujące muszą mieć czekany w dłoniach, raki na butach oraz asekuracyjne śruby lodowe.

shutterstock_132157106

6. Balet na nartach, czyli jedna z odmian narciarstwa dowolnego, popularna głównie w latach 60. ubiegłego wieku. Uczestnicy przygotowywali własne układy choreograficzne zawierające figury akrobatyczne wykonywane podczas zjazdu ze stoku.

skiballet

Fot.: dailymotion.com

7. Jesteś fanem sportów wodnych i martwisz się nadejściem zimy? Niepotrzebnie. Zamiast kajakarstwa możesz zawsze spróbować kajakarstwa śnieżnego, pędząc nawet 60 km/h w dół stoku. Istnieje także żeglarstwo lodowe, odpowiednie dla tych, którym zimą brakuje wiatru w żaglach.

Snow-Kayak-air-to-fakie-copy

Fot.: canoekayak.com

8. I najlepsze na koniec – tzw. speed riding. Dyscyplina łączy w sobie narciarstwo, paralotniarstwo i spadochroniarstwo – po nabraniu rozpędu podczas zjazdu ze szczytu, osoba wyskakuje nad przepaść poza krawędzią stoku i w odpowiedniej chwili uruchamia spadochron, który pozwala szybować na śnieżnymi krajobrazami jak na paralotni.

shutterstock_203730895

Planujesz wyjazd na ferie? Nie zapomnij, że na tripsta.pl z powodzeniem znajdziesz i zarezerwujesz tanie loty. Daj nam także znać, jaka jest twój ulubiony zimowy sport – chętnie dodamy go do listy!

Leave a comment