Co trzeba wiedzieć przed wizytą w Hongkongu

Azja stanowi dla odwiedzających skarbnicę nowych wrażeń. Z jej bogatym dziedzictwem kulturowym i odmiennymi tradycjami podróżni mogą naprawdę odkryć nieznaną wcześniej rzeczywistość. Żeby jednak umiejętnie poruszać się w nowym miejscu, warto poznać lokalne zasady dobrego wychowania. Postanowiliśmy sprawdzić, jak zachować się, aby nie urazić mieszkańca Hongkongu. Wybraliśmy również kilka najciekawszych świąt, które pozwolą zobaczyć, jak świętują mieszkańcy miasta.

shutterstock_289001804

Etykieta: jak się zachować, żeby nie urazić mieszkańca Hongkongu

  1. Chińczycy zwyczajowo używają trzech imion. Pierwsze podawane jest nazwisko, następnie imię ojca lub jednosylabowe imię wspólne dla całej rodziny i dopiero na końcu imię własne. Jeśli mieszkaniec Hongkongu nie poprosi inaczej, należy zwracać się do niego nazwiskiem – zwracanie się do siebie po imieniu jest już oznaką dużej zażyłości.
  2. Hongkong jest prawdopodobnie jednym z bardziej zachodnich miast Wschodu. Ze względu na historię miasta, mieszkańcy z Europy nie są tutaj zaskoczeniem. Dlatego będą też powitani w zachodnim stylu – uściskiem dłoni. Czasem, w celu okazania szacunku, Chińczycy mogą jednak opuścić wzrok. Nie oczekują podobnego gestu od odwiedzających.
  3. Podobnie jak w Polsce także w Hongkongu istnieje wiele przesądów dotyczących dawania prezentów drugiej osobie. Niektóre z nich są takie same, jak u nas: nie powinno się ofiarowywać ostrych przedmiotów, jak noże i nożyczki, czy też zegarków. Zgodnie ze zwyczajami, ważną rolę odgrywa opakowanie. Jego preferowane barwy to czerwony i złoty, które przynoszą szczęście; w przeciwieństwie do białego, niebieskiego i czarnego, których powinniśmy unikać. Uwaga na wręczane kwiaty. Także w ich przypadku kolory są niezmiernie ważne – za niegrzeczny podarunek uznane zostaną te białe i czerwone. Kupując prezent unikaj także cyfry 4 (np. w liczbie ofiarowanych przedmiotów), co może zostać odebrane jako złe życzenie wobec obdarowanej osoby.
  4. Przy stole należy zaczekać z jedzeniem do czasu aż gospodarz spotkania zaprosi do rozpoczęcia uczty. Podobnie z siadaniem do stołu – zapraszający często mają przygotowany plan usadzenia gości, należy więc wstrzymać się z zajęciem miejsca, aż organizatorzy spotkania wskażą, gdzie powinieneś usiąść. Przy proponowanej dokładce grzecznie jest odmówić choć raz, aby nie wyjść na głodomora. Natomiast po skończonym posiłku zostaw odrobinę jedzenia na talerzu. I nie bierz ostatniej porcji ze wspólnego półmiska!

table-chopstick-etiquette

Fot.: etiquette-guide.com

Tradycyjne święta. Które warto zobaczyć na własne oczy?

W Hongkongu wiele okazji świętowanych jest w szczególny sposób. Najpopularniejsze wśród turystów są z pewnością obchody Chińskiego Nowego Roku. Jednak ze względów bezpieczeństwa w mieście zakazane zostało m.in. używanie sztucznych ogni, z jednym wyjątkiem – oficjalnego pokazu na Victoria Harbour przygotowanego przez władze miasta. Warto jednak trafić na zakończenie obchodów Chińskiego Nowego Roku, czyli Święto Latarni, podczas którego w niebo wypuszczane są liczne światła.

lanternsfestival_eventcty

Fot.: eventcty.com

Równie widowiskowe będą obchody związane ze Świętem Środka Jesieni, które odbywa się na przełomie września i października, zależnie od tego, kiedy wypada pełnia. Oprócz przygotowywanych na tę okazję barwnych latarń w przeróżnych kształtach, święto słynie również z lokalnych „ciastek księżycowych”, którymi dzieli się w gronie przyjaciół i rodziny. W Hongkongu są one niebywale popularne i naprawdę pyszne.

shutterstock_84712375

Innym ciekawym świętem do zobaczenia na własne oczy będzie Święto Smoczych Łodzi. Odbywa się ono w okresie przesilenia letniego (w okolicach czerwca). Zgodnie z tradycją Chińczycy wieszają na drzwiach amulety na szczęście i rzucają petardy, aby odpędzić złe moce. Głównym punktem świętowania są regaty Smoczych Łodzi. Łódki zdobione są malunkami lub rzeźbami imitującymi głowy smoków. Mieści się w nich nawet kilkudziesięciu wioślarzy, którzy tną wodę w rytm uderzeń bębnów. Nie zapomnij o tym barwnym święcie podczas planowania podróży!

dragon-boat-race

Fot.: xpatnation.com

Zaczynasz planować wyjazd do Hongkongu? Na tripsta.pl znajdziesz tanie połączenia lotnicze. Nie zapomnij zostawić w komentarzach swoich rekomendacji rzeczy do zobaczenia w Hongkongu!

Leave a comment