10 najlepszych muzeów w Europie, o których nie słyszałeś

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami  a plany wycieczek powoli zaczynają się krystalizować. Jeżeli planujesz podroż po Europie, koniecznie sprawdź listę najciekawszych i najdziwniejszych muzeów przygotowaną przez tripsta.pl.

1. Muzeum Torebek Hendrikje, Amsterdam

W planie podróży wszystkich fanów mody odwiedzających Amsterdam musi znaleźć się Muzeum Torebek, które prezentuje historię tej części garderoby na przestrzeni ostatnich pięciuset lat. Wystawa zawiera ponad pięć tysięcy eksponatów, w tym największe dzieła współczesnych projektantów.  Można tu znaleźć między innymi kultową kopertówkę Lulu Guinness w kształcie ust czy „The Cupcake” –  torebkę w kształcie babeczki ozdobioną kryształami, która została zaprojektowana przez Judith Leiber i jest najlepiej znana z serialu Seks w wielkim mieście.

2. Designpanoptikum, Berlin

Designpanoptikum mogłoby zostać nazwane po prostu muzeum najdziwniejszych przedmiotów. Eksponaty są właściwie niemożliwe do nazwania, często trudno też odgadnąć choćby ich funkcję – najlepszym przykładem są np. znajdujące się w muzeum dawne przyrządy medyczne. Jednak cała kolekcja tworzy dosłownie przenosi odwiedzających do lekko niepokojącego świata rodem z literatury science-fiction.

2014-03-26_Designpanoptikum_Berlin_20_anagoria-resized

fot. wikimedia.commons.com

3. Muzeum Perfum, Barcelona

Muzeum ufundowane przez Ramona Planasa, jednego z najsłynniejszych twórców perfum w Hiszpanii,  znajduje się na tyłach małej perfumerii Regia. Aby obejrzeć kolekcję ponad pięciu tysięcy flakonów z różnych epok, należy zapytać o wejście przy sklepowej kasie. I chociaż trudne do odnalezienia, naprawdę warte odwiedzenia!

4. Muzeum Tortur, Amsterdam

Muzeum prezentuje najokrutniejsze z tortur stosowane na przestrzeni wieków w różnych zakątkach Europy – od narzędzi stosowanych w czasach Inkwizycji po francuską gilotynę. Uwaga – dosłownie mrozi krew w żyłach!

5. Europejskie Centrum Bajki, Pacanów

Każde polskie dziecko zna Koziołka Matołka, jednak nie każdy wie, że w Pacanowie mieści się poświęcone mu interaktywne muzeum. Wizyta w tym miejscu pozwoli każdemu przenieść się w czasy dzieciństwa.

pacanow1_1099

fot. forumbiznesu.pl

6. Muzeum Wampirów i Legendarnych Stworzeń, Paryż

Ta niezwykła kolekcja jest poświęcona legendarnym stworzeniom oraz ich roli w naszej kulturze,  folklorze i powszechnej świadomości. Muzeum zostało ufundowane przez Jacques’a Sirgenta – autora licznych rozpraw i książek o świecie wampirów oraz pasjonata tematyki fantastycznych stworzeń. Zwiedzanie muzeum animuje sam właściciel – to właśnie jego wiedza i opowieści będą prawdopodobnie najbardziej inspirującą częścią wizyty.

7. Niewidzialna Wystawa, Warszawa

Niewidzialna wystawa to podróż w codzienność osoby niewidzącej. Ma ona umożliwić zwiedzającym poznania trudów oraz wyzwań, na które natrafiają na co dzień osoby z tą niepełnosprawnością. Część wystawy zwiedza się w całkowitych ciemnościach, co sprawia, że jest to naprawdę niezapomniane przeżycie.

8. Belgijskie centrum komiksu, Bruksela

Muzeum zlokalizowane w samym sercu belgijskiej stolicy jest prawdziwym królestwem komiksu. Przedstawia zarówno najpopularniejszych bohaterów jak: Tintin, Smerfy czy Lucky Luke, jak i historię komiksu, jego typy i różnorodne estetyki,  a także proces twórczy stojący za sukcesem gatunku.

brusselsbelgiancomicscenter_tcm13-8280

fot. visitflanders.com

9. Muzeum Maszyn Erotycznych, Praga

Jeżeli szukasz, czegoś ciekawego do zobaczenia w okolicy głównego placu Starego Miasta, może zainteresuje Cię Muzeum Maszyn Erotycznych? Wystawa obejmuje około 200 eksponatów związanych z urządzeniami wykorzystywanymi w życiu erotycznym. Niektóre z przedmiotów pochodzą nawet z XVI wieku. Wystawa została wzbogacona również o grafiki, obrazy i elementy reklamowe, związane z erotyką.  Oczywiście, wstęp po ukończonym 18. roku życia.

10. Muzeum marek, opakowań i reklamy, Londyn

W muzeum znajduje się kolekcja ponad 12 tysięcy eksponatów przedstawiających historię najpopularniejszych na świecie marek jak: Coca-Cola, KitKat czy Mars. Odwiedzający mogą dowiedzieć się m.in. jak przez lata zmieniła się identyfikacja wizualna znanych koncernów oraz jak różnią się ich ulubione produkty zależnie od regionu świata. Jeżeli interesuje Cię sztuka użytkowa – dodaj to miejsce do swojego planu zwiedzania!

Museum_of_Brands_London_can_display

fot. en.wikipidia.org

Leave a comment