Europa dla smakoszy

Europa może być tylko dumna z niezwykłego bogactwa oferowanej kuchni. Regionów, które słyną ze znakomitego jedzenia jest naprawdę mnóstwo. Dlatego nie dziwi fakt, że podróżni bardzo chętnie swoje wycieczki planują tak, aby odkrywać nowe smaki. Niestety równie często skupiają się jedynie na najpopularniejszych regionach, jak Francja czy Włochy. A przecież Europa ma do zaoferowania dużo więcej. Specjalnie dla poszukujących inspiracji, Tripsta.pl przygotowała listę miejsc, które koniecznie należy odwiedzić w poszukiwaniu nowych specjałów.

San Sebastian, Kraj Basków

Kraj Basków, niewielki autonomiczny region w północnej Hiszpanii, zyskał światową sławę dzięki swojej kuchni. A najlepszym przedstawicielem rejonu jest bez wątpienia San Sebastian. Miasto może poszczycić się wieloma restauracjami z gwiazdkami Michelina. Ale nawet pomijając rarytasy, takie jak kuchnia molekularna, miasto ma mnóstwo do zaoferowania, San Sebastian jest bowiem prawdziwą mekką baskijskich pinxtos, czyli lokalnej wersji tapasów. Najwyższej jakości świeże produkty oraz proste kompozycje smaków, którym towarzyszą wspaniałe lokalne wina i cydry – to najlepszy przepis na przekąszenie czegoś na mieście. Podczas podróży do San Sebastian należy koniecznie spróbować owoców morza. Mule i krewetki czy grillowane kałamarnice są specjalnością regionu, a lokalne anchois będzie prawdziwym kulinarnym doznaniem dla wszystkich smakoszy. Szukając tapas baru sprawdźcie koniecznie Txepetxa, Goiz Argi i Paco Bueno. I pamiętajcie o najważniejszej zasadzie – im brudniejsza podłoga wybranej przez Was knajpki, tym lepiej – w porządnym tapas barze naprawdę musicie chodzić po wyrzuconych serwetkach czy nawet pancerzykach konsumowanych skorupiaków.

shutterstock_240754447

Dubrownik, Chorwacja

W Chorwacji można znaleźć dwa typy kuchni – kontynentalną i nadmorską, które w różnych proporcjach czerpią inspirację z wpływów śródziemnomorskich i słowiańskich. Każdy miłośnik dobrego jedzenia powinien odkryć bogactwa obu, co z pewnością wpłynie na jego definicję wyśmienitej kuchni. Pierwsza w kolejce do skosztowania jest peka, tradycyjny sposób przygotowania jagnięciny, cielęciny lub ośmiornicy w specjalnych naczyniach ogrzewanych żarem. Taki sposób przygotowania wydobywa pełnię smaków dania oraz zapewnia jego idealną kruchość.  Kolejną lokalną specjalnością są trufle, z których słyną chorwackie lasy okalające Motovun. Region jest jednym z najbogatszych w ten przysmak regionów na świecie. Trufle najchętniej dodawane są do fuzi, czyli regionalnego dania na bazie makaronu. A na deser mieszkańcy Chorwacji wymyślili rewelacyjne paczki z rodzynkami i nutką rumu. Naprawdę – palce lizać!

shutterstock_241237723

Tbilisi, Gruzja

Gruzja jest krajem, który powinien się znaleźć na check-liście każdego amatora dobrej kuchni. Łączy w sobie bowiem niezwykłe bogactwo smaków i korzysta z licznych wpływów – europejskich, bliskowschodnich czy azjatyckich, łącząc je w unikalną feerię doznań kulinarnych, które naprawdę warto odkryć. Najpopularniejszymi daniami są khinkali – gruzińki odpowiednik polskich pierożków z jagnięciną – oraz khachapuri, czyli regionalny placek z serem, który można znaleźć w piekarniach na prawie każdym rogu. Warto również pamiętać, że Gruzja jest producentem wspaniałego wina, które śmiało może konkurować ze swoimi światowymi odpowiednikami, aby podbić serca nawet największych koneserów dobrych trunków.

shutterstock_362886254

Jeśli planujesz odwiedzić jedno z powyższych miejsc, na Tripsta.pl z powodzeniem wyszukasz i zarezerwujesz najtańsze loty. A może powinniśmy poznać inne miejsca, stworzone dla prawdziwych smakoszy?  Podziel się nimi w komentarzach, chętnie się o nich dowiemy!

Leave a comment