Najciekawsze tradycje wielkanocne z całego świata

Wielkanoc już za nami, chociaż część z nas wciąż pewnie jeszcze miło wspomina słodkości przyniesione przez zajączka wielkanocnego. Czy jak dla niektórych, wielkanocnego wielkoucha lub też wielkanocny dzwon. Cóż, tradycje związane z tym świętem różnią się na całym świecie, a część z nich może wydać się naprawdę zaskakująca. Tripsta.pl przedstawia kilka najciekawszych.

Kto przynosi wielkanocne prezenty?

W większości krajów będzie to zajączek wielkanocny. Jednak nie w Australii, gdzie cieszy się on raczej złą sławą szkodnika niszczącego zbiory. Dlatego to wielkouch – mały przyjazny przedstawiciel zagrożonego gatunku, żyjący na pustyni – przynosi najmłodszym wszystkie słodkości.  Z kolei we Francji tradycja jest jeszcze bardziej zaskakująca. Zgodnie z nią, gdy w Wielką Sobotę milkną wszystkie dzwony, lecą one do Rzymu odwiedzić papieża. W drodze powrotnej zasypują dzieci drobnymi prezentami – malowanymi jajkami i słodyczami.

shutterstock_390243427

Czerwone ozdoby w Grecji

Grecy mają tradycję malowania wielkanocnych jajek na jeden wybrany kolor – czerwony, który symbolizuje krew Jezusa. Tak zabarwione jajka służą również jako ozdoba świątecznej chałki.

shutterstock_259774490

Czeskie uderzenie

Inną tradycją mogą poszczycić się Czechy. Zgodnie z nią, w Wielkanocny Poniedziałek tamtejsi chłopcy mogą uderzyć dziewczynę, która podoba im się najbardziej. W tym celu własnoręcznie przygotowują wierzbowe rózgi zdobione kolorowymi wstążkami. Uderzenie co prawda nie należy do przyjemnych, ale według wierzeń przynosi zdrowie, piękno i pomyślność na cały kolejny rok. Dziewczęta, które zostaną uderzone wielkanocną rózgą, zazwyczaj w podziękowaniu wręczają przygotowane przez siebie prezenty – słodycze czy świąteczne ozdoby.

shutterstock_180718763

Wielkanocne ognisko

W ramach świątecznej zabawy najmłodsi mieszkańcy Cypru przygotowują wielkie ogniska. Okolica, która pod koniec dnia będzie mogła poszczycić się największym, wygrywa w tych sąsiedzkich zawodach. Niestety, często zabawa wymyka się spod kontroli i kończy interwencją straży pożarnej. Podobną tradycję spotkamy również w innych krajach – w Niemczech, Szwecji, Finlandii, Szwajcarii i Austrii. W tych miejscach ogniska rozpalane są już późnym wieczorem, tworząc tym samym zjawiskowy spektakl światła i cienia.

shutterstock_100742596

Świąteczne latawce

Na Bermudach można spotkać inną piękną tradycję. Aby upamiętnić Zmartwychwstanie, mieszkańcy wysp tygodniami przygotowują zjawiskowe latawce, które zostają puszczone w niebo w Wielki Piątek. Stworzone latawce biorą też udział w konkursach w wielu kategoriach, a ich puszczanie zmienia się w całodzienną zabawę i prawdziwy festiwal kolorów.

Good-Friday-Kite-Flying

Fot. bermuda.com 

Jeśli planujesz odwiedzić jedno z powyższych miejsc, na Tripsta.pl z powodzeniem wyszukasz i zarezerwujesz najtańsze loty. A może słyszałeś o innych ciekawych świątecznych tradycjach?  Podziel się nimi w komentarzach, chętnie się o nich dowiemy!

Leave a comment