10 muzeów, które musisz odwiedzić w 2016

Zwiedzanie muzeów jest nieodłączną częścią podróżowania oraz odkrywania nowych miejsc i ich historii. Nie trzeba jednak ograniczać się do klasycznych i najpopularniejszych wystaw. Tripsta.pl wybrała 10 najciekawszych nowych muzeów, które zapewnią odwiedzającym interesująco spędzony czas.

  1. Museu do Amanha, Rio de Janeiro, Brazylia

Muzeum Jutra, które znajduje się w samym sercu starego portu w Rio de Janeiro, jest jednym z najbardziej innowacyjnych muzeów na świecie. Także dzięki swojej architekturze – znajduje się bowiem w wyjątkowym, neofuturystycznym budynku zaprojektowanym przez Santiago Calatravę. Wystawa podzielona jest na pięć sekcji tematycznych: Kosmos, Ziemia, Antropocen, Jutro i Dziś, a zwiedzanie prowadzi poprzez serię eksperymentów i doświadczeń naukowych.

shutterstock_361142642

  1. Museum of Broken Relationships, Zagrzeb, Chorwacja

Zbiory muzeum stanowiły pierwotnie niewielką kolekcją przedmiotów, które były prezentowane w różnych galeriach na świecie. Pomysł, aby chętni przekazywali swoje najbardziej osobiste przedmioty symbolizujące utraconą miłość, spotkał się z niezwykle ciepłym przyjęciem. W ten sposób powstało jedyne w swoim rodzaju muzeum, które opowiada prywatne historie miłosne ludzi z rozmaitych zakątków świata.

shutterstock_287328356

  1. Muzeum Braci Grimm, Kassel, Niemcy

Z pewnością każdy słyszał o Jacobie i Wilhelmie Grimmach – jednych z najsławniejszych autorów baśni w historii. Muzeum dedykowane twórczości braci przenosi odwiedzających do bajkowej krainy dzieciństwa. Wystawa, obok oryginalnych manuskryptów i instalacji artystycznych, zawiera także eksponaty filmowe i dźwiękowe oraz bogactwo interaktywnych atrakcji.

die_welt_der_sprache_1

Fot. grimmwelt.de

  1. Museo Vetrario, Wenecja, Włochy

Szklane Muzeum w Wenecji jest swego rodzaju studium nad tym niezwykłym materiałem, który zależnie od artysty ma odzwierciedlać przejrzystość, kruchość czy przekształcalność. Wśród prezentowanych eksponatów, oprócz szkła wytwarzanego lokalnie, znajdują się również znaleziska archeologiczne z Egiptu i Libanu. Odwiedzający będą mieli także okazję obejrzeć kolekcję biżuterii artystycznej takich artystów, jak Pablo Picasso, Jeff Koons czy Lucio Fonatna.

6-Yves-Hayat-Parfum-de-Revolt-1104x795

Fot. explore.vitraria.com

  1. MuDA, Zurych, Szwajcaria

Muzeum Sztuki Cyfrowej w Zurychu jest pierwszą tego typu galerią na świecie. Wystawa powstała z połączenia najnowszych technologii i sztuki. Pierwsza ekspozycja przedstawia prace cenionego duo artystów ze Szwajcarii – Andreasa Gysina i Sidiego Vanetti.

web_zurich_kultur_museumofdigitalart_01

Fot. zuerich.com

  1. Museu da Imagem e do Som, Rio de Janeiro, Brazylia

Muzeum Obrazu i Dźwięku zostało otwarte jeszcze w 1965 roku, a teraz ma zyskać drugie życie. We wrześniu 2016 zostanie ponownie otwarte w nowej lokalizacji – najbliższym sąsiedztwie zjawiskowej plaży Copacabana. Ciekawa jest już sama architektura budynku, który zaoferuje widok na panoramę wybrzeża ze znajdujących na fasadzie muzeum tarasów widokowych.

  1. Muzeum Sztuki Współczesnej, San Francisco, USA

Muzeum zostało zamknięte w 2013 roku, aby przejść gruntowną renowację i zostanie ponownie otwarte w maju tego roku. W ramach remodelingu powiększona zostanie zarówno powierzchnia wystawowa, jak i liczba prezentowanych eksponatów. Wśród nich szczególne miejsce zajmie bogata kolekcja fotografii.

  1. Muzeum GRAMMY, Cleveland, USA

GRAMMY Museum Mississippi zostało stworzone, aby promować ideę kształcenia z zakresu muzyki, po tym, gdy ze szkół publicznych w regionie usunięto program wiedzy o kulturze i sztuce. Celem założycieli było zainspirowanie przyszłych pokoleń do odkrywania i tworzenia nowych form ekspresji w muzyce. Dlatego, obok ekspozycji muzealnej, miejsce oferuje również bogaty program zajęć praktycznych oraz warsztatów dla najmłodszych.

  1. Luwr Abu Dhabi, Zjednoczone Emiraty Arabskie

Pomysł na otwarcie nowej filii jednego z najsławniejszych muzeów – Luwru – jest unikalną w skali świata formą współpracy pomiędzy dwoma suwerennymi państwami; w tym przypadku pomiędzy Francją i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Wystawa powstanie ze zbiorów paryskiego Luwru, przedstawiając między innymi dzieła  wcześniej nieudostępniane szerokiej publiczności. Otwarcie planowane jest na koniec 2016 roku.

louvreabudhabi

Fot. louvreabudhabi.ae

  1. Chaplin’s World, Corsier-sur-Vevey, Szwajcaria

Znajdujący się w samym sercu szwajcarskiego regionu Riwiera, Świat Chaplina to muzeum poświęcone tej jednej z najbardziej rozpoznawalnych osób w historii kina. Duża część ekspozycji poświęcona jest życiu artysty w Szwajcarii, a także roli jaką jego rodzina odegrała w osiągniętym sukcesie.

shutterstock_141564049

Jeśli planujesz odwiedzić jedno z powyższych miejsc, na Tripsta.pl z powodzeniem wyszukasz i zarezerwujesz najtańsze loty. A może słyszałeś o ciekawych muzeach, których nie ma na naszej liście?  Podziel się nimi w komentarzach, chętnie się o nich dowiemy!

Leave a comment