Najpiękniejsze fiordy w Europie

Mniej doświadczeni turyści być może nigdy nie słyszeli o fiordach. Fiord, słowo norweskiego pochodzenia, odnosi się do długich, głębokich morskich zatok wcinających się pomiędzy wysokie klify, uformowanych w wyniku zalania dolin polodowcowych. Na szczęście,  zamiast wyobrażać sobie, jak wygląda to wyjątkowe zjawisko przyrody, wystarczy odwiedzić jedne z najbardziej malowniczych fiordów, które znajdują się tuż „za rogiem”, w Europie.

Zachodnia Norwegia – Geirangerfjord i Nærøyfjord

Te dwa wyjątkowe fiordy są jednymi z najdłuższych i najgłębszych na świecie, a ich szerokość waha się od 250 metrów do aż 2,5 kilometra. Naturalne piękno Geirangerfjord i Nærøyfjord zostało wyróżnione przez UNESCO, które umieściło je na prestiżowej Liście Światowego Dziedzictwa. Norweskie fiordy sshutterstock_217496140 - mediumą warte odwiedzenia nie tylko dla niesamowitych widoków, ale również szeregu atrakcji, takich jak spływy kajakowe, wspinaczki górskie i Fiordsafari. Turystów z pewnością zachwyci bogactwo dzikiej przyrody, pyszna lokalna kuchnia i uroczy klimat zachodnio-norweskich wiosek. Co więcej, dzięki Allemannsretten, czyli prawu do swobodnego dostępu do natury, podróżnicy mogą rozbić namiot lub spać pod gwiazdami przez jedną noc wniemal każdym miejscu w górach, lasach lub na wsi. Warto więc zaplanować wycieczkę do Norwegii latem, aby móc w pełni cieszyć się pięknem fiordów i wszystkimi przywilejami turystów.

Islandia – Fiordy Wschodnie

Islandia pozostaje jednym z najmniej wyeksploatowanych i zmieshutterstock_34954672 - mediumnionych przez człowieka zakątków Europy, dlatego stanowi doskonały cel wypraw miłośników natury. Coraz bardziej popularnym sposobem na odkrywanie wyspy jest objazdowa wycieczka samochodem, która ułatwia dotarcie do najpiękniejszych części Islandii, w tym wschodniego wybrzeża uformowanego przez lodowce z epoki lodowej. Długie na 120 kilometrów, Fiordy Wschodnie zajmują niemal ćwierć wybrzeża Islandii, przez co stanowią niezastąpione miejsce pieszych wędrówek i jazdy konnej. W poszukiwaniu prawdziwego ducha Islandii warto wybrać się do jednej z małych rybackich wiosek, ukrytych pośród piętnastu wąskich fiordów. Jeśli marzysz o zwiedzaniu lawowych jaskini wypełnionych pokładami barwnych minerałów, zobaczeniu na żywo stad dzikich reniferów lub wzięciu udziału w jednym z letnich festiwali muzycznych i artystycznych z najpiękniejszymi widokami w Europie, wschodnie wybrzeże Islandii z pewnością jest miejscem dla ciebie.

Irlandia – Killary Harbour

Jedyny fiord w Irlandii roztacza jeden z nshutterstock_85698958 - mediumajpiękniejszych widoków na zachodzie kraju. Nurkowanie, wspinaczka i zorganizowane rejsy to niektóre z atrakcji umożliwiających aktywne spędzenie czasu w otoczeniu malowniczego krajobrazu. Irlandzki fiord to idealny cel wypraw dla wszystkich smakoszy małży – są one hodowane w Killary Harbour i sprzedawane w Westport Country Market każdego czwartkowego poranka. Pobliska wioska –Leenane – zainteresuje natomiast miłośników kinematografii; to w niej nakręcono część scen z filmu Jima Sheridana pt. „The Field”. Co najważniejsze, nie ma lepszego miejsca na zrobienie imponujących zdjęć, które z powodzeniem zastąpią pocztówki z podróży!

Na wszystkich, którzy pokochają zapierające dech w piersiach widoki roztaczające się nad europejskimi fiordami, czekają wyprawy do Kanady, Nowej Zelandii i Ameryki Północnej, gdzie jest jeszcze więcej do odkrycia. Z tripsta.pl z łatwością zaplanujesz swoją podróż z wyprzedzeniem!

Leave a comment