Śnieżne królestwo w Chinach

Światowy kalendarz wydarzeń kulturalnych w czasie karnawału co roku wypełniony jest po brzegi. Wśród tylu propozycji ciężko zdecydować się na jedną imprezę. W związku z tym, proponujemy Wam spędzenie zimowego urlopu w Harbinie. Czemu? W tym chińskim mieście będziecie mieć wyjątkową okazję, aby świętować trzy wydarzenia zaledwie w ciągu… jednego tygodnia!

Festiwal Lodu i Śniegu w Harbinie

Pomiędzy 5 stycznia a 26 lutego to miasto zmienia się w lodowy raj. Niesamowite lodowe budynki, pięknie oświetlone rzeźby, szeroki wachlarz atrakcji – m.in. z tych powodów wielu turystów marzy, żeby przynajmniej raz w życiu uczestniczyć w tym festiwalu. Mogą oni zobaczyć tam m.in. przykłady nowoczesnej architektury, ale również tradycyjne pałace – a to wszystko wykute w lodzie przez niezwykle utalentowanych artystów. Ta coroczna impreza (w 2016 r. przypada już 32. edycja) obejmuje kilka obszarów tematycznych, w tym wystawę lodowych rzeźb i pokaz świetlny. Jest to okazja do podróży przez kilkaset lat chińskiej historii – możemy podziwiać pałace, wieże, pomniki czy posągi. Tegoroczny temat festiwalu to „Perła w koronie lodu i śniegu”, a największą atrakcją jest Świat Lodu i Śniegu, w którym rzeźby inspirowane są poprzez chińskie bajki i zabytki. Oprócz Świata Lodu i Śniegu na festiwalu można zwiedzić jeszcze trzy tematyczne parki: Wyspę Słońca z największym na świecie śnieżnym muzeum na świeżym powietrzu, Lodowe Jezioro Songhua, gdzie na turystów czeka ogrom atrakcji, jak np. śnieżna jazda na rowerze, psie zaprzęgi, curling, wspinaczki, football na śniegu, oraz Zhaolin Park z zachwycającymi wystawami latarni.shutterstock_141200377

Pokaz lodowych latarni  

Podczas Festiwalu Lodu i Śniegu, Zhaolin Park staje się magicznym „domem” lodowych latarni. Korzenie praktyki tworzenia latarni sięgają czasów mandżurskiej dynastii Qing – zgodnie z tradycją rybacy wykonywali własnoręcznie lodowe latarnie, służące za podstawowe źródło światła. Do wiadra nalewano wody, a następnie wystawiano je na mróz by zamarzło. Po wydobyciu bryły lodu z naczynia wydrążano w niej otwór, w który wstawiano świecę. Takie lampiony cieszyły się ogromną popularnością w regionie miasta Harbin, często oświetlano nimi również domy. Dzisiejsze lodowe latarnie to wyjątkowe połączenie sztuki i innowacji – jest to mix prac artystycznych w wykorzystaniem lodu i śniegu, ale również kolorowych świateł i wspaniałej muzyki. Te dzieła inspirowane są ikonicznymi, chińskimi budynkami, a także figurami zwierząt oraz starożytnymi legendami. Najpiękniej budowle prezentują się wieczorami, gdy intensywne, wielokolorowe światło wyławia z mroku detale budowli i podkreśla ich wielkość. Pokaz lodowych latarni znalazł się na liście Chińskiego Narodowego Urzędu Turystyki na liście „unikatowych i wyjątkowo pięknych” wydarzeń.

Chiński Nowy Rok

2016 rok dopiero się rozpoczął, ale dla większości szaleństwa sylwestrowej nocy są już mniej lub bardziej mglistym wspomnieniem. Dla tych, którzy nie mogą się doczekać kolejnego sylweshutterstock_178001951stra, mamy rozwiązanie – obchody chińskiego Nowego Roku w Harbinie, mieście pełnym kolorów, świateł, śmiechu, tańców i pięknego pokazu fajerwerk. Co roku władanie w chińskim zodiaku przejmuje inne zwierzę – rok 2016 to czas czerwonej małpy. Chiński Nowy Rok rozpoczyna się 8 lutego, ale podczas gdy nasz sylwester trwa zaledwie jedną noc, spragnieni świętowania mieszkańcy rozpoczeli celebrację już trzy tygodnie wcześniej! Nowy Rok to jedno z najważniejszych świąt i najlepszy czas, żeby poznać prawdziwą kulturę i tradycję Chin. Pamiętajcie, aby spróbować obowiązkowego noworocznego dania – chińskich pierożków 🙂

W zimie temperatura waha się od -25°C do -10°C, dlatego nie zapomnijcie spakować wystarczającej ilości ciepłych ubrań 😉 Lotów szukajcie na Tripsta.pl!

Leave a comment