Najlepsze miejsca na świecie do podziwiania zorzy polarnej

Wibrujące, zjawiskowe kolory zorzy polarnej, znanej też jako aurora borealis, i jej tajemniczość sprawiają, że wielu podróżników marzy całe życie, aby ją zobaczyć. Gdzie i kiedy można w pełni doświadczyć tego magicznego zjawiska? Specjalnie dla Was przygotowaliśmy propozycję kilku, wręcz idealnych miejsc do podziwiania tego nieziemskiego aktu natury.

Svalbard, Norwegia shutterstock_243006289

Svalbard to kraina lodu, mrozów, śnieżnych szczytów i lodowców. Ten norweski archipelag oferuje kontakt z dziką przyrodą i arktycznym pustkowiem, bowiem zamieszkany jest przede wszystkim przez niedźwiedzie polarne i renifery, a nie ludzi. Tu, w sercu Arktyki, można podziwiać zapierającą dech w piersiach zorzę polarną. Najlepszym okresem na „upolowanie” tego cudu przyrody jest okres od połowy listopada to końca stycznia. W tym czasie trwa noc polarna, podczas której na archipelagu nie ma naturalnego światła. Najjaśniejszy kolor, jaki można wtedy zaobserwować na niebie, to jasny granat. Są to idealne warunki do podziwiania wibrujących świateł zorzy polarnej.

Lodowy pobyt w Saariselkä, Finlandia

Wyobraź sobie, że możesz zachwycać się usłanym gwiazdami niebem Arktyki i eterycznym tańcem zorzy polarnej bez wychodzenia z łóżka. Ten magiczny scenariusz jest możliwy do spełnienia w Hotel&Igloo Village, który składa się z 40 przeszklonych igloo. Bycie świadkiem tego spektakularnego fenomenu, jakim jest aurora borealis, to ogromne doznanie same w sobie, ale w hotelu na gości czeka jeszcze więcej atrakcji. W ciągu dnia można spróbować typowych fińskich przysmaków w jednej
z największych śnieżnych restauracji lub zrelaksować się w największej na świecie saunie dymnej. Miejscowość znajduje się na dalekiej północy, dlatego to świetna okazja, żeby przeżyć arktyczną przygodę.

Park Narodowy Abisko, Szwecja

Najbardziej wysunięty na północ obszar Szwecji, Laponia, to kraina równin, lasów, gór, lodowców, jezior i rzek. Nie bez kozery otrzymał tytuł raju dla miłośników przyrody i poszukiwaczy przygód – jesienią i zimą można tu doświadczyć zapierającego dech w piersiach widoku zorzy polarnej! Najlepszym miejscem do podziwiania kurtyny zieleni, czerwieni i fioletu na szwedzkim niebie jest Park Narodowy Abisko. Długie, ciemne noce, charakterystyczne dla tego miejsca, są idealne do podziwiania aurory, szczególnie że rozległe na 70 km jezioro Torneträsk tworzy słynną „błękitną dziurę Abisko” – fragment nieba pozostaje czysty niezależnie od pogody.

Park Narodowy Þingvellir, Islandia

Dla chcących zmierzyć się z ostrym zimnem arktycznych nocy nashutterstock_276112019 Islandii nagrodą jest możliwość zobaczenia zorzy polarnej. Warunkiem koniecznym jej pojawienia się jest przede wszystkim bezchmurne, ciemne niebo. Dlatego najlepszym okresem na podróż na Islandię jest okres zimowy, obfitujący w długie noce, który na wyspie trwa od października do połowy kwietnia. „Łowcy” aurory cenią sobie przede wszystkim Park Narodowy Þingvellir, wpisany na listę dziedzictwa UNESCO. Zorza jest tu wyjątkowo piękna – mieni się nie tylko odcieniami zieleni, ale i fioletu oraz różu.

Północna Kanada

Dla wielu podróżników może być to zaskakująca wiadomość, ale doskonałym miejscem do zobaczenia magicznej zorzy polarnej jest również… Kanada. Na zimowym, jasnym niebie turyści mogą podziwiać to zjawisko prawie w całej północnej Kanadzie, szczególnie w Nowej Szkocji, Kolumbii Brytyjskiej, Jukonie, Saskatchewan Północnym i Nowej Fundlandii. Ten niezwykły świetlny spektakl wywiera największe wrażenie od stycznia do marca. W ciągu dnia północ Kanady jest rajem dla miłośników zimowych atrakcji – na turystów czekają m.in. psie zaprzęgi, wędkarstwo czy narciarstwo.

Jesteście już gotowi na odkrycie zorzy polarnej?;-) Szukajcie lotów na tripsta.pl. Chętnie poznamy także Wasze doświadczenia i pomysły, więc dzielcie się nimi śmiało w komentarzach.

Leave a comment