Restauracje, które powinieneś odwiedzić przynajmniej raz w życiu

Podróżowanie to świetna okazja, by uniknąć gotowania, ale to również idealny czas na zbieranie nowych doświadczeń kulinarnych. W związku z tym przygotowaliśmy dla Was listę restauracji, do których warto udać się chociaż raz w życiu.

El Celler de Can Roca, Hiszpania

Podczas podróży do Hiszpanii odwiedzenie najlepszej restauracji, wybranej w plebiscycie World’s 50 Best Restaurants, to obowiązkowy punkt w planie wycieczki. Dania serwowane w El Celler de Can Roca to tradycyjne, katalońskie jedzenie, mimo to opisywane przez przewodnik Michelin jako „kreatywne”. Lokal posiada ogromną piwnicę z winami, w której przechowuje 60 000 butelek. Dania bazują na podstawowych produktach podanych w niecodzienny sposób. Przykład? Karmelizowane oliwki serwowane na drzewku bonsai! Warto też dodać, że El Celler de Can Roca, mogąca pochwalić się trzema gwiazdkami Michelin, zdobyła pierwsze miejsce w rankingu World’s 50 Best Restaurants już drugi raz.

At.mosphere, Dubaj

Wszystkie budynki w tym mieście oferują świetne widoki, ale wizyta na około 830 metrach w Burj Khalifa przyćmiewa je wszystkie. Trochę niżej, na wysokości 440 metrów znajduje się restauracja At.mosphere, najwyżej położony lokal gastronomiczny na świecie. Szklane ściany oferują niezapomniany widok na morze, palmy i otaczające miasto.

shutterstock_263104805

Hospitalis – Ryga, Łotwa

Wprowadzając nowy wymiar do „zaleceń lekarzy”, Hospitalis w sercu Łotwy gości ludzi smakujących w europejskich potrawach podanych w zabawny sposób. Daniom przewodzi bowiem… szpitalny motyw. Można zatem rozciągnąć się w fotelu dentystycznym i napić koktajlu z probówki, podczas gdy pielęgniarki, oczywiście ubrane w zmysłowe stroje, dodadzą wszystkiemu uroku. Hospitalis w swojej ofercie ma kuchnię włoską i tradycyjną europejską.

SnowRestaurant – Kemi, Finlandia

SnowRestaurant znajduje się w LumiLinna Snowcastle w Kemi. Restauracja jest odbudowywana sezonowo i zazwyczaj otwarta na koniec stycznia. W codziennej ofercie ma propozycje lunchowe i kolacje. Temperatura w lokalu wynosi około -5 stopni Celsjusza, więc warto jest zabrać ze sobą kurtkę. Rezerwacje muszą być dokonane z wyprzedzeniem, a menu na dany sezon publikowane jest na stronie internetowej.

Ithaa Restaurant, Malediwy

To, co jesz, jest prawie tak samo ważne, jak to z kim jesz, a w restauracji Ithaa nie będziesz mógł narzekać na złe towarzystwo. Można tam bowiem zjeść wyśmienity obiad pod wodą, gdzie toczy się morskie życie. Wcinaj swój posiłek, gdy nad Twoją głową będą pływać rekiny, a tropikalne ryby rozświetlą turkusowe wody.

shutterstock_164827031

KinderKookKafé, Amsterdam

W przeciwieństwie do innych, rodzinnych restauracji KinderKookKafé jest aktualnie w całości prowadzona przez dzieci. Oczywiście pod nadzorem, ale one gotują, serwują posiłki i przynoszą rachunek, a nawet sprzątają po gościach. Całe wyposażenie kuchni jest w małym rozmiarze dla młodych szefów kuchni, a organizacja (nienastawiona na zyski) ma na celu zwiększenie zainteresowania dzieci gotowaniem. Znana z naturalnych posiłków i taniego menu KinderKookKafé to świetne miejsce, by Twoje pociechy nauczyły się przygotowywać podstawowe dania i poczuły atmosferę stworzoną przez ich wyjątkowych rówieśników.

 

Leave a comment