Savoir-vivre dla podróżnych

   Zasady dobrego zachowania obowiązują wszędzie

Wojaże często wiążą się z wieloma emocjami. Ekscytacja wyjazdem czy stres przed lotem, powoduje, że często zapominamy zachowywać się według panujących zasad. Nawet na wysokości 10 kilometrów istnieje etykieta dokładnie taka sama jak przy stole Twojej mamy. By uniknąć wstydliwych momentów, przygotowaliśmy dla Was główne zasady savoir-vivre dla podróżnych.  

To rób

Przywitaj się

Kiedy siedzimy obok osoby, której nie znamy, często nie przestrzegamy etykiety dobrego wychowania. Przywitanie to minimalna interakcja społeczna, kwalifikowana jako grzecznościowa. Jeśli chcesz okazać szacunek drugiej osobie, nie ignoruj swojego sąsiada – w końcu będzie Twoim towarzyszem przez następnych kilka godzin.

Miej dzieci pod kontroląshutterstock_297403739

Zarówno sam lot, jak i złe zachowanie dzieci na pokładzie mogą prowadzić do bólu głowy. Przy połączeniu obydwu czynników jest on gwarantowany. Drodzy rodzice, wzmóżcie swój wysiłek, by kontrolować co robią Wasze dzieci. Możecie być wykończeni, ale to w końcu Wasz obowiązek. Dla pasażerów składających zażalenia: rozmawiajcie z rodzicami zamiast krytykować dzieci. Zwracanie uwagi małoletnim pasażerom nie leży raczej w gestii nikogo poza opiekunami, a może wręcz wywołać odwrotny efekt.

shutterstock_262446875

Noś słuchawki

Jeżeli oglądasz filmy, słuchasz muzyki czy grasz na swoim tablecie lub smartfonie, pamiętaj by założyć słuchawki. Ta zasada może wydawać się prosta, ale jest jednocześnie najczęściej zapominana.

Spytaj, zanim rozłożysz fotelshutterstock_163509383

Nikt nie lubi przebywać długo w niewielkim pomieszczeniu, a kiedy ktoś dodatkowo odbiera kawałek przestrzeni w takim miejscu, frustracja rośnie. Twoje siedzenie nie powinno być rozłożone podczas serwowania jedzenia czy napojów. Jeżeli potrzebujesz drzemki, zapytaj sąsiada siedzącego za Tobą, czy możesz rozłożyć fotel – o wiele chętniej wyrazi zgodę.

Tego lepiej nie rób

Nie wyrywaj brwi

Każdy ma swój ulubiony sposób na spędzenie czasu przed odprawą na pokład. Niektórzy po prostu czytają. Inni wysyłają maile. Są też tacy, którzy nadrabiają zaległości w dbaniu o swój wygląd. Podczas oczekiwania można zobaczyć wszystko, od obcinania paznokci u nóg, po wyrywanie sobie brwi, a nawet wyciskanie pryszczy. To również zdarza się podczas lotu. Pamiętaj, to co normalnie wykonywałbyś w toalecie, nie powinno wychodzić poza jej obszar.

Nie zapominaj o higienie

Oprócz głównej zasady – nie zdejmuj butów, pamiętaj by nie wkładać klapek. Kiedy przygotowujesz się do lotu, pamiętaj by użyć dezodorantu lub wody kolońskiej, jednak uważaj, by z nią nie przesadzić. Gdy masz dylemat między krótkimi, a długimi spodniami, te drugie są lepszą opcją.

Nie upijaj się

Zapewne Bloody Mary na pokładzie samolotu ma swoją tradycję, ale pasażer potykający się w przejściu i rozlewający drinki na sąsiadów nie ma żadnego uroku. Zamiast popijać napoje wyskokowe, zdecyduj się na wodę. Jest o wiele czystsza niż alkohol i na pewno docenisz ten wybór po wylądowaniu.

Nie zmuszaj nikogo, by z Tobą rozmawiałshutterstock_279478634

Jeśli masz ochotę na pogawędkę, spróbuj śmiało. Możesz poznać nowych, interesujących ludzi i uprzyjemnić sobie lot. Jednak gdy ktoś nie jest zainteresowany rozmową, na przykład czyta albo słucha muzyki, nie zmuszaj go, by z Tobą gawędził. Z drugiej strony, jeżeli Twój sąsiad zacznie do Ciebie coś mówić, a Ty nie masz nastroju na poznawanie nowych osób, uprzejmie wyjaśnij, że masz inne plany.

Nie blokuj przejściashutterstock_326774702

Gdy pasażerowie nadal wsiadają na pokład, a Ty zapomniałeś czegoś z bagażu nad głową, poczekaj aż wszyscy usiądą. Jeżeli spotkałeś kogoś kogo znasz i chciałbyś z nim porozmawiać, nie stójcie w przejściu, nawet jeśli samolot jest w powietrzu. Zawsze ktoś może chcieć przejść do toalety. Zamiast tego, zapytaj czy to możliwe, by zamienić się na miejsca z osobami siedzącymi obok nich.

Rezerwacji z wyborem miejsc możesz dokonać na Tripsta.pl 😉

Doświadczyłeś kiedyś podobnego zachowania podczas Twojej podróży? Masz jakieś rady dla innych – pozostaw je w komentarzu.

Leave a comment