Nieodkryte pomniki natury

Przyroda sama stawia sobie najbardziej imponujące pomniki

Tęczowe góry i drzewa, spacer po niebie na Ziemi, a może jaskinia oświetlona wyłącznie za pomocą… jedwabnych nici? Chociaż ciężko w to uwierzyć, takie miejsca naprawdę istnieją, a co najciekawsze, zostały stworzone przez samą przyrodę. Warto udać się w podróż, podczas której można zobaczyć prawdziwe cuda natury na własne oczy.

Raj dla niedźwiedzi – Kamczatka, Rosja

Kamczatka, półwysep na wschodnim krańcu Rosji rozdzielający Morze Ochockie i Morze Beringa, to miejsce, które nie zostało jeszcze zmienione przez człowieka. Mimo powierzchni 470 tys. km² teren jest zamieszkany przez 400 tysięcy ludzi. Wynika to z niesprzyjających warunków pogodowych i przyrody – znajduje się tam 100 wulkanów, w tym 29 czynnych. Największy z nich to Kluczewska Sopka, która osiąga wysokość 4750 metrów n.p.m. Kamczatka nie należy do najłatwiejszych miejsc do życia dla ludzi, jednak niedźwiedzie czują się tam wspaniale. Na półwyspie występuje największe skupisko niedźwiedzi na całym świecie – żyje tam aż kilkadziesiąt tysięcy osobników. Z tego powodu w środkowej części półwyspu utworzono „Kronocki Rezerwat Niedźwiedzi”.

Spacer po chmurach – Salar de Uyuni, Boliwia

Jeżeli kiedykolwiek ktoś marzył o spacerze po niebie, okazuje się, że jest to możliwe! Salar de Uyuni to pozostałość po wyschniętym, słonym jeziorze w południowo-zachodniej Boliwii. Jest położone na wysokości 3653 m n.p.m. i zajmuje powierzchnię 10 582 km², co czyni go największym solniskiem świata. W porze deszczowej sól jest pokryta cienką warstwą wody, która tworzy efekt lustra, odbijając niebo i chmury, co daje efekt spaceru po niebie.

shutterstock_120724672

Jaskinia robaczków świętojańskich – Waitomo, Nowa Zelandia

Świecący sufit w tym miejscu to nie efekt podłączenia elektryczności. Jaskinia robaczków świętojańskich powstała ponad 30 milionów lat temu, po raz pierwszy odkryta została w 1800 roku przez wodza Maorysów. Jaskinia pełna jest robaczków, które zwieszają jedwabne nici, zwabiając ofiary, przez co dają efekt świecących sklepień. Ten typ robaczków świętojańskich znaleźć można tylko w Nowej Zelandii.

Tęczowe eukaliptusy – Kailua, Hawaje

Jeżeli ktoś jest znudzony oglądaniem zwykłych, zielonych roślin i marzy o tym, by miały one kolory tęczy, to powinien udać się na Hawaje. To tutaj znajdzie drzewa, które wyglądają jakby ktoś je pomalował. W rzeczywistości są naturalną odmianą gatunku eukaliptusów. Kiedy drzewo jest młode, kora przybiera kolor zielony, z czasem pojawiają się odcienie czerwieni, fioletu, pomarańczowego. Wraz z wiekiem drzewo ma coraz więcej barw – zdobywa je za sprawą sezonowego zrzucania kory. Takie rośliny z pewnością przydałyby się w wielu zakątkach świata. Dzięki nim codzienna szarość wypełniłaby się kolorami tęczy.

Błękitna dziura – Belize, Morze Karaibskie

Dla miłośników nurkowania ta wielka jaskinia morska może stanowić prawdziwe wyzwanie. Dlaczego? Upodobali ją sobie bowiem nie tylko fani tego sportu, ale również… rekiny. Miejsce to jest rozpadliną rafy koralowej, znajdującą się na południe od Ameryki Południowej. Błękitna dziura widziana jest nawet z kosmosu, ponieważ ma 300 metrów średnicy i 140 metrów głębokości. Otoczona jest okazałą rafą koralową, która gwarantuje nurkom piękny widok. Widoczność przekracza tam 60 metrów, a w ścianie znajduje się łuk skalny, dzięki któremu można przedostać się na otwarte morze.

shutterstock_168389222

Tęczowe góry w Chinach – Zhangye Danxia, Chiny

Osoby zainteresowane nietypowymi widokami górskimi odnajdą swój raj na ziemi w Chinach. Góry pokryte wielokolorowymi pasami to od 2010 roku teren chroniony przez UNESCO. Proces „malowania” rozpoczął się 24 miliony lat temu, wtedy zaczęło się również tworzenie składy osadowej, którą stanowią naprzemiennie warstwy czerwonego piaskowca i rozmaitych minerałów. Ruchy tektoniczne, wiatr i woda stworzyły niezwykły efekt, który cieszy dziś oczy odwiedzających. Skały mienią się wszystkimi kolorami tęczy, a turyści podkreślają, że warto udać się tam po deszczu lub o zachodzie słońca, gdy kolory stają się jeszcze bardziej intensywne.

shutterstock_150437654

Odwiedziliście już może któreś z wspomnianych wcześniej miejsc? A może macie swój inny ulubiony pomnik natury? Zachęcamy do komentowania!

Leave a comment