Jak Polacy płacą za bilety lotnicze?

Podobnie jak reszta świata zakochaliśmy się w urządzeniach mobilnych. Potwierdzają to nasze dane, z których wynika, że 1/5 z nas wyszukuje połączenia lotnicze za pomocą smartfona lub tabletu, a 8% wszystkich podróżujących rezerwuje przez nie bilety. I choć większość ostatecznie kupuje bilety korzystając ze zwykłego komputera to, co warto podkreślić Polacy nieodzownie pozostają liderami w bankowości elektronicznej.

 

Zgodnie z naszymi danymi ponad 22% osób korzystających z jego usług wyszukuje loty za pomocą urządzeń mobilnych. Jednak, co ciekawe, rezerwacje dokonane przez smartfony oraz tablety stanowią już jedynie 8% wszystkich rezerwacji. Choć, na co dzień nie mamy oporów do korzystania ze smartfonów (smartfony najczęściej wykorzystujemy do zadań wymagających połączenia z internetem, a każdego dnia za jego pomocą, z siecią łączymy się przez około 2 godzinny[i]) prawie trzykrotna różnica może zaskakiwać. Zwłaszcza, jeśli na sposób dokonywania rezerwacji biletów lotniczych spojrzymy w ujęciu globalnym. Zgodnie z danymi we wszystkich krajach, w których oferujemy swoje usługi, bilety lotnicze kupowane za pomocą urządzeń mobilnych stanowią 20% wszystkich transakcji.

^07ADC78DA268B180D4F8640D3F2D1BD5FB40A28010BE43AD79^pimgpsh_fullsize_distr

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że Polaków w rezerwacjach mobilnych wyprzedziły takie państwa jak Rumunia czy Rosja. W przypadku Rumunii bilety kupione za pomocą urządzeń mobilnych stanowiły 17% wszystkich rezerwacji, natomiast w przypadku Rosji 20%.

Polska liderem bankowości elektronicznej

Biorąc pod uwagę wszystkie dokonywane rezerwacje najczęściej wybieraną metodą płatności w naszym serwisie jest karta kredytowa. Za jej pomocą podróżujący opłacili 87% wszystkich transakcji. Na kolejnym miejscu znalazły się e-płatności, czyli płatności dokonywane przez np. dotpay. Osoby wybierające tę metodę płacą bezpośrednio poprzez internetowe konto bankowe. Nie ma tutaj konieczności potrzeby rejestracji, czy pobierania dedykowanej aplikacji, a co najważniejsze pieniądze wpływają na dane konto natychmiast po otrzymaniu potwierdzenia z banku użytkownika. Najrzadziej decydujemy się na płatności za pomocą bezpośredniego przelewu na rachunek odbiorcy.

Interesujący jest także fakt, że choć Polacy nie są skłonni do dokonywania rezerwacji lotów przez urządzenia mobilne to znajdują się w czołówce, jeśli chodzi o sposób płatności za bilety lotnicze za pomocą bankowości elektronicznej. Przelewy online stanowią 9% wszystkich dokonanych u nas transakcji. Dla porównania, średnio w krajach, w których oferujemy swoje usługi loty opłacane tą metoda stanowią 0,2% wszystkich transakcji. Taka sytuacja nie powinna być dla nas zaskoczeniem, gdyż wg badania przeprowadzonego przez agencję badawczą Centre for Retail wśród 8 europejskich krajów[ii] Polska jest jednym z liderów rynku e-commerce na świecie. Jak szacuje RetailMeNot w 2015r. w Polsce nastąpi jeden z największych wzrostów sprzedaży online spośród wszystkich badanych rynków.

^D9017CFFF37C744B7F77FD17022227621870CA3EA9712ABB88^pimgpsh_fullsize_distr

Inaczej wygląda sytuacja, jeśli pod uwagę weźmiemy tylko rezerwacje dokonane przez smartfon lub tablet. Co ciekawe, kupując bilet lotniczy poprzez urządzenie mobilne aż 96% podróżujących zdecydowało się na płatność za pomocą karty kredytowej, natomiast płatność elektroniczną wybrało tylko 3% z nich. Warto także dodać, że 99% mobilnych rezerwacji dokonywanych na naszym serwisie we wszystkich krajach, w których serwis ten świadczy usługi opłacono za pomocą karty kredytowej.

Jakie bilety kupujemy?

Najtańszy bilet, jaki u nas zakupiono za pomocą zwykłego komputera zarezerwowano na lot na trasie Warszawa – Sztokholm (ok. 40 zł). Natomiast koszt najtańszego lotu wykupionego poprzez urządzenie mobilne wyniósł 117 zł. Miejscem wylotu jest położone w Norwegii Haugesund, a miastem docelowym Gdańsk. Warto jednak zaznaczyć, że rezerwacje dokonywane mobilnie to nie tylko tanie loty czy okazje. Najdroższy bilet zakupiony za pomocą urządzenia mobilnego kosztował 10 393 zł. Lot zarezerwowano na trasę Warszawa – Hong-Kong. Najwięcej za bilet lotniczy zarezerwowany przez zwykły komputer zapłacono ok. 15 580 zł i został on zakupiony na lot z Malty do stolicy Kostaryki San Jose.

Analizy dokonano na podstawie naszych danych, dotyczących rezerwacji biletów lotniczych w okresie od 1 stycznia do 27 lipca 2015 r. Analizie poddano rezerwacje lotów odbywających się pomiędzy 1 stycznia a 31 grudnia 2015 r.

***

[i] Dane pochodzą z raportu POLSKA.JEST.MOBI przygotowanego przez jestem.mobi we współpracy z TNS Polska

[ii] Badanie przeprowadzone przez amerykańską platformę handlową RetailMeNot dotyczyło następujących krajów europejskich: Wielka Brytania, Niemcy, Francja Hiszpania, Włochy, Holandia, Szwecja, Polska)

Leave a comment