Słoneczne wakacje w Wielkiej Brytanii

Wiele osób kojarzy Wielką Brytanię z five o’clock tea, zatłoczonym Londynem oraz mglistą i deszczową pogodą. Jednak Wielka Brytania to również doskonałe miejsce na słoneczne wakacje. Dlatego dzisiaj przedstawiamy Kornwalię – najbardziej wysunięte na południowy zachód hrabstwo w Wielkiej Brytanii i jedno z najbardziej malowniczych miejsc tego wyspiarskiego kraju. Znajdziesz tam liczne piaszczyste plaże i spędzisz słoneczne wakacje.

Fistral beach, Newquay

Decydując się na urlop właśnie w Kornwalii warto wybrać się do Newquay – miejscowości uznawanej za letnią stolicę Anglii. Ze względu na swoje położenie – na styku zatoki Newquay i Watergate – Newquay jest rajem dla surferów. Atlantyckie fale stwarzają idealne warunki do uprawiania tego sportu. Z powodzeniem można tam także uprawiać np. kitesurfing, nurkowanie, a nawet coasteering. Coasteering to połączenie pływania, biegania i wspinaczki, polegające na poruszaniu się wzdłuż linii brzegowej i zdobywaniu wybrzeża. Coasteererzy wspinają się na morskie klify, jeśli chcą się znaleźć ponownie na dole po prostu skaczą do wody. W ten sposób odkrywają miejsca, które są niedostępne dla normalnego turysty. Amatorzy wylegiwania się na słońcu również nie będą narzekać, ponieważ Newquay słynie z piaszczystych plaż. Warto zajrzeć na Fistral Beach, Lusty Glaze Beach, Crantock Beach, czy też Tolcarne Beach. Panujący w Newquay ciepły klimat, błękit morza, ciche zatoczki i przyjemnie otaczająca wszystko zieleń pozwoli zrelaksować się i zachwyci niejednego plażowicza.

 

Porthcurno Beach Cornwall England UK

 

Rocky shore in Newquay, Cornwall, UK

Legenda króla Artura
Chcąc poznać historię Kornwalii warto udać się Tintagel, gdzie znajdują się ruiny zamku, w którym jak głosi tradycja urodził się legendarny Król Artur. Część zamku położona jest na wyspie, którą z lądem łączy most wybudowany nad przesmykiem powstałym w wyniku erozji. Ze względu na ukształtowanie terenu i warunki naturalne po obu stronach tej części zamku znajduje się przepaść. Wybierając się do Tintagel z dziećmi, warto go odwiedzić w dniach 27-29 maja 2015. To właśnie wtedy dla najmłodszych zaplanowano atrakcje, które pozwolą im przenieść się do czasów średniowiecznych oraz poznać legendy związane z rycerzami. Podczas tego wydarzenia dzieci dowiedzą się m. in. jak rycerze spędzali swój wolny czas i jak zdobywali swoje umiejętności. Bilet wstępu na to wydarzenie do koszt 7.00£ w przypadku osoby dorosłej i 3.80£ dla dzieci w wieku 5-15 lat. Jeśli zdecydujesz się odwiedzić Tintagel do 30 września, zamek możemy zwiedzać w godzinach 10-18.00. Bilet wstępu to dla osoby dorosłej to koszt 6.30 – 7.00£.

England, Tintagel

 

Eden Project
Będąc w Kornwalii warto udać się do położonego od Tintagel o ok. 1 godzinę jazdy samochodem Eden Project. Eden Project to największy ogród botaniczny na świecie złożony z trzech części, w tym dwóch szklarni. W szklarniach zgromadzono kilkanaście tysięcy gatunków roślin z różnych stref klimatycznych. Można tam znaleźć drzewa, krzewy, zioła, pnącza m. in. bananowce, bambusy, palmy, herbatę, kakao, papryczki chili. Eden Project to również centrum edukacji ekologicznej. W dobudowany w 2005 obiekcie – The Core – znajdują się multimedialane sale wykładowe, odbywają się wystawy, a także organizowane są koncerty i warsztaty. Uczestnicząc w warsztatach odwiedzający mogą poznać zależności występujące pomiędzy ludźmi i naturą, rozwinąć swoją wiedzą na temat ogrodnictwa. Eden Project jest również doskonałym miejscem dla rodzin. Dla najmłodszych organizowane są m. in. gry i zabawy na świeżym powietrzu podczas, których uczą się np. jak wykonać zabawki z materiałów pochodzących z recyklingu, czy też jak gwizdać na źdźble trawy. Bilet wstępu dla osoby dorosłej to koszt 25£, a dla dzieci w wieku 5-16 lat to koszt 14£. Eden Project do końca maja można odwiedzać w godzinach 9.00- 18.00.

The Eden Project - Wildflower Garden

Oggy Oscar, czyli kornwalijskie pierogi
Będąc w Kornwalii koniecznie należy spróbować Oggy Oscar, nazywanego też Cornish pasty. Oggy Oscar to pieróg w kształcie litery „D” z charakterystycznym karbowaniem. Wypełniony jest wołowiną, brukwią, ziemniakami i cebulą, a doprawiany przede wszystkim solą i pieprzem. Zawartość mięsa w tradycyjnym Oggy Oscar nie może być niższa niż 12,5%, a warzyw niższa niż 25%. Pieróg ten znany był już w XIII wieku, jednak swoją popularność zyskał w XVIII wieku. Był on wtedy najczęściej wypełniony samymi warzywami i posiłkiem spożywanym przez niższe warstwy społeczne, zwłaszcza przez górników z kopalni cyny. Obecnie Oggy Oscar jest jednym z regionalnych produktów chronionych przez Unię Europejską. Posiada on certyfikat produktu Chronionego Oznaczeniem Geograficznym, który przyznawany jest produktom żywnościowym wysokiej jakości. Na cześć organizowany jest Stowarzyszenie Cornish Pasty dla amatorów tego przysmaku organizuje Mistrzostwa Świata Pasty (World Pasty Championships) podczas, których uczestnicy stają do rywalizacji w wypieku najlepszego Oggy Oscar.

empanada

 

 

Jeśli chcesz poznać Anglię z innej strony, nie czekaj, pakuj walizki i rezerwuj bilety już dziś. Loty z Warszawy do Newquay można znaleźć TUTAJ. Let’s travel!

Leave a comment