Urlop w drogich krajach – wakacje na każdą kieszeń

Choć wyjazdy do takich krajów jak Szwajcaria, Islandia, Norwegia, Szwecja, Austria i Finlandia wiążą się z większymi wydatkami, to wcale nie stronimy od tych destynacji. Bilety lotnicze do krajów, gdzie przeciętny koszt życia jest znacznie większy niż w Polsce wcale nie oznacza, że wakacje w tych państwach muszą być równie drogie.

Aby transport w wybrane miejsce nie pochłonął lwiej części wakacyjnego budżetu, skorzystaj z naszej wyszukiwarki lotów, która umożliwia sprawdzenie połączeń do wybranego miejsca w kilku liniach lotniczych jednocześnie. Dzięki temu z łatwością możesz porównać ceny biletów i wybrać te w najatrakcyjniejszej cenie. W tym przypadku pomocny będzie Price Radar, dzięki któremu nie tylko zarezerwujesz bilet w dogodnym czasie, ale także szybko sprawdzisz ceny według daty wyjazdu nawet z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.

boarding pass

Wpływ na cenę biletu lotniczego ma także data wylotu. Tutaj w szczególności zwróć uwagę na to, czy podróż będzie odbywała się np. w środku sezonu letniego lub podczas lubianych przez Polaków długich weekendów. Wybierając się na majowy weekend z Warszawy do Sztokholmu za bilet dla jednej osoby w dwie strony zapłacisz ok. 645 PLN, jeśli wylot będzie miał miejsce pomiędzy 27 kwietnia a 2 maja. Ceny biletów z Warszawy do Sztokholmu możesz porównać TUTAJ. Przekładając wyjazd o kilka dni za podróż zapłacisz już ok. 541 PLN. Podobnie wygląda sytuacja, jeśli urlop zaplanujesz w okolicach Bożego Ciała. Rezerwując bilet na lot z Warszawy do Zurychu na 4 czerwca zapłacisz ok. 685 PLN, ale decydując się na wyjazd dwa dni wcześniej koszt biletu obniży się do ok. 501 PLN, czyli niemal o 27%. Bilety z Warszawy do Zurychu sprawdzisz TUTAJ.

Nocleg z bonusami
Sporą część urlopowego budżetu pochłania także nocleg. Jakiego noclegu szukać, aby móc się wyspać i nie zapłacić przy tym bajońskiej sumy? Po pierwsze zadaj sobie pytanie, czy faktycznie musisz spać w luksusowym hotelu? Większość czasu spędzamy poza pokojem, a komfortowy nocleg zapewniają hostele, czy też pensjonaty typu B&B (Bed and Breakfast). Ceny za nocleg dla 2 osób ze śniadaniem w hostelu w Helsinkach położonym w centrum miasta zaczynają się już od około 100 zł za dobę. Natomiast nocleg w hotelu to już koszt przynajmniej 300 zł. Bez względu na to, jaki rodzaj noclegu wybierzesz warto dokonać wcześniej rezerwacji.

hostel rubber stamp

Jeżeli dysponujesz znacznie niższym budżetem, to wybierz couchsurfing. W tym przypadku koszty noclegu możesz ograniczyć praktycznie do zera. Czym tak właściwie jest couchsurfing? To internetowa społeczność, której członkowie oferują darmowe miejsca noclegowe w swoich domach np. na kanapie lub też osobny pokój. Często taka wizyta wiąże się z oprowadzaniem swojego gościa po okolicach oraz zapoznaniu go z kulturą. Choć ta opcja jest całkowicie bezpłatna warto okazać swoją wdzięczność gospodarzowi np. pozostawiając mu upominek z naszego kraju.

Dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy podczas wakacji nie lubią koncentrować się na jednym punkcie będzie zabranie ze sobą namiotu. Opcja spania pod namiotem jest nie tylko ekonomiczna, ale pozwala także na zwiedzenie wielu miejsc i zmianę planów w trakcie podróży bez ponoszenia kosztów związanych np. z odwołaniem rezerwacji. Przed podjęciem decyzji o takiej formie noclegu konieczne sprawdź, czy w danym kraju jest to legalne – w przeciwnym razie możesz otrzymać mandat. Dla przykładu w Norwegii obowiązuje prawo (tzw. Allemannsretten), które pozwala na rozbijanie namiotów w dowolnych miejscach, przy zachowaniu odległości przynajmniej 150 m od najbliższego domu mieszkalnego lub letniskowego. Wybierając się w podróż do Szwajcarii z namiotem, należy sprawdzić jakie przepisy obowiązują w konkretnym miejscu, ponieważ nocleg w namiocie w niektórych regionach możliwy jest tylko w tzw. camping spot.

camping in mountains

Przez żołądek do…
Podczas pobytu w obcym kraju w ramach poznawania kultury warto spróbować tradycyjnych potraw. Aby poznać kuchnię regionalną nie musisz iść do restauracji. Decydując się na nocleg w ramach couchsurfingu możesz poprosić swojego gospodarza o przygotowanie lokalnych specjałów. Innym sposobem jest zrezygnowanie z posiłku w dzielnicach popularnych wśród turystów. Często oddalając się nawet nieznacznie od centrum, ceny posiłków są dużo niższe. Jeśli jednak odwiedzając obcy kraj na pierwszym planie stawiasz na poznanie historii, zabytków i architektury, to w tej sytuacji rozważ zabranie części jedzenia z Polski. Taki krok będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli wybierasz się np. do Islandii, gdzie koszt wyżywienia znacznie wyższe niż w Polsce. Mając ograniczony budżet możesz również zrezygnować z posiłków w restauracjach i udać się na zakupy do miejscowego supermarketu i samodzielnie przygotować posiłki.

Koszty wyjazdu można również obniżyć korzystając ze specjalnych kart miejskich. Przykładem takiej karty jest Innsbruck Card, której cena w przeliczeniu na złotówki wynosi 132 PLN na dzień. Zakładając, że w ciągu jednego dnia planujesz korzystać z komunikacji miejskiej, odwiedzić jedno muzeum oraz inną atrakcję turystyczną, a także skorzystać z kolejki Nordkette, by w kilka minut z centrum miasta móc przedostać się w malowniczy krajobraz alpejski, z Innsbruck Card zaoszczędzisz ponad 100 PLN. Przed wyjazdem należy jednak zaplanować, jakie zabytki i muzea chcesz zwiedzić w danym mieście, by móc oszacować, czy zakup karty miejskiej będzie dla ciebie finansowo korzystny. Warto także dodać, że dzięki taki kartom zwiedzający często mogą liczyć na kuszące zniżki w lokalnych restauracjach.

innsbruckcard

Leave a comment