Wyjedź na cudowne wakacje z Shakespearem

Włochy to niezwykły kraj otoczony górami i pięcioma morzami. Z jednej strony zachwycają imponujące morskie krajobrazy, a z drugiej majestatyczne góry będące rajem dla miłośników sportów zimowych. Włochy to także kolebka kultury europejskiej przyciągająca miliony turystów rocznie. Jednak na północy tego państwa leży miasto, które wzbudza zainteresowanie z zupełnie innego powodu – to tutaj rozgrywa się akcja jednej z najlepszych historii miłosnych, jakie kiedykolwiek napisano.

Dramat Shakespeare’a o tragicznej miłości nastolatków ze skłóconych rodów na stałe zagnieździł się w kulturze europejskiej. Fenomenalna i ponadczasowa historia o parze nastolatków, którzy zapłacili największą cenę w zamian za prawo do miłości ma miejsce się właśnie tutaj – w Weronie. Udając się do tego niezwykłego włoskiego miasta podążamy śladami Julii i Romea, tym samym rozpoczynając romantyczną i wzbogacającą podróż.

Szekspir

Pod balkonem Julii

Każdemu doskonale znana jest scena, w której Romeo pod osłoną nocy wyznaje miłość stojącej na balkonie Julii. Sławny balkon można po dziś dzień odwiedzać przy Via Capello. Również niedaleko stąd przy Via Arche Scaligere znajduje się dom Romea. Na jego fasadzie widnieje napis:

O pocieszycielu!
Gdzie mój kochanek? Wiem, gdzie być powinnam
I tam też jestem; lecz gdzie mój Romeo?

Kolejnym niezwykle istotnym miejscem w Weronie, o którym nie wolno zapomnieć jest miejsce, w którym rozgrywa się tragiczne zakończenie romantycznej miłości. Po wygnaniu kochanka, Julia decyduje się na upozorowanie swojej śmierci. Niczego nieświadomy Romeo widząc wybrankę serca spoczywającą w trumnie postanawia zakończyć swój żywot. Natomiast Julia po przebudzeniu zauważając zmarłego kochanka przebija swą pierś sztyletem. Tak właśnie kończy się ta niezwykła, skazana z góry na niepowodzenie miłość. To pełne emocji miejsce mieści się w klasztorze braci mniejszych. W jednej z tamtejszych krypt znajduje się sarkofag, w którym według legendy spoczywa ciało dziewczyny. Obecnie właśnie tam zawierane są śluby cywilne.

Szekspir 1

2000 lat historii

Werona to miasto, które pamięta czasy cesarstwa rzymskiego. Położone jest jedynie 100 km od Wenecji, a mimo tego widać znaczące różnice. Podczas, gdy architektura i sztuka wenecka bliskie są orientalnej kulturze bizantyjskiej, tymczasem Werona zachwyca antycznymi, romańskimi i gotyckimi budowlami. Jednym z najbardziej znanych zabytków tego miasta jest amfiteatr z czasów rzymskich zwany po prostu Areną. Na jego widowni zasiąść może 22 tys. osób, co czyni go trzecim pod względem pojemności amfiteatrem na terenie dzisiejszych Włoch – rozmiarem ustępuje jedynie Koloseum w Rzymie i amfiteatrowi w Kampanii. Obecnie wykorzystywany jest przede wszystkim do festiwalu operowego, który odbywa się co roku od czerwca do sierpnia. Także tutaj mają miejsce liczne koncerty.

Szekspir 2

W granicach miasta podziwiać można bramy miejskie sprzed ponad 2000 lat. Brama Borsari pełniła dawniej rolę głównej bramy miasta i do dziś widoczny jest na niej napis „Colonia Augusta Verona”. Brama Leoni zachowała się niestety tylko w połowie. Jej nazwa pochodzi od leżącego nieopodal grobowca, który zdobią dwa lwy. W Weronie znajduje się także jeden z nielicznych zachowanych mostów rzymskich z czasów starożytnych. Pod koniec II Wojny Światowej uciekający Niemcy wyburzyli 4 z 5 łuków mostu Pietra. W latach 50 XX wieku obiekt został odbudowany z wyłowionych z wody kamieni.

Budowlą, która odegrała ogromną rolę w dramacie Shakespeare’a jest Bazylika San Zeno Maggiore. Według legendy w krypcie świątyni doszło do zawarcia małżeństwa Romea i Julii. Bazylikę wybudowano w IX wieku, a jej charakterystyczna wieża wznosi się na wysokości 72 m. Elementem przyciągającym wzrok są wykonane z brązu drzwi, na których znajdują się płaskorzeźby przedstawiające motywy religijne. W środku znajduje się ołtarz wykonany przez Andre’e Mantegni, a na ścianach wewnętrznych widnieją freski z XII i XIV wieku. Wstęp do bazyliki kosztuje 3 euro. Nie jest to jednak największy kościół w mieście. To miano przysługuje kościołowi św. Anastazji budowany XIII, XIV i XV wieku. Tak samo jak bazylika San Zeno Maggiore jest on doskonałym przykładałem budowli gotyckiej. Fasada kościoła została ukończona tylko w połowie.

Szekspir 3

W planie wycieczki nie może zabraknąć budowli o niebanalnym znaczeniu dla miasta, którą jest niewątpliwie zamek Castelvecchio. Wybudowany XIV wieku pełnił głównie funkcję mieszkalną i obronną. Od 1925 roku znajduje się tu muzeum miejskie zawierające zbiory obrazów i biżuterii z okresu XIV i XVIII wieku. Bilet do Museo Civico di Verona kosztuje 4 euro. Z zamkiem połączony jest most Ponte Scaligero. W XIV wieku most zachwycał z uwagi na 48 metrowy łuk – największy w ówczesnym świecie. Podobnie jak most Pietra uległ zniszczeniu podczas II Wojny Światowej i także został odbudowany.

La cucina italiana

Nie ma włoskich Walentynek bez tradycyjnego włoskiego posiłku. Na początek antipasto (przystawka). Wśród Włochów najbardziej popularne to bruschetta, suppli i crocchetta. Następnie primo piatto (pierwsze danie) – zazwyczaj makaron lub inne danie mączne. Czasami będzie to zupa albo krem. Później przychodzi pora na najważniejsze danie główne. Secondo piatto to głównie ryby, mięso albo drób wzbogacone sałatką. Dla Werony charakterystyczna potrawa to pastissada de caval. Jest to potrawa na bazie mięsa końskiego ceniona sobie przez mieszkańców. Taki posiłek zakończony jest zwykle deserem, np. panna cotta lub tiramisu. Oczywiście nie zaszkodzi także lampka dobrego, włoskiego wina.

Jeżeli jesteście zainteresowani spędzeniem Walentynek w Weronie, to nie ma na co czekać. Bilety lotnicze możecie znaleźć TUTAJ i zarezerwować je już dziś.

Leave a comment