Jak dobrze zorganizować zimowe wakacje?

Coraz bardziej popularne wśród Polaków stają się zimowe wyjazdy. Przygotowując się do takiej podróży warto zwrócić uwagę na kwestie dotyczące nie tylko ubezpieczenia, czy wymaganych dokumentów, ale również kosztów związanych z przewożeniem sprzętu do uprawiania zimowych sportów. Poniżej znajdziecie kilka porad związanych m. in. z transportem sprzętu narciarskiego i snowboardowego.

Wybierając się na zimowy urlop należy pamiętać o niezbędnych dokumentach. Jeśli zdecydujemy się na podróż po Europie w wielu przypadkach wystarczy tylko dowód osobisty. Lista krajów należących do Unii Europejskiej oraz strefy Schengen jest długa. Co jeśli będziemy chcieli udać się w zimową podróż do państwa spoza strefy Schengen? Tutaj potrzebny będzie paszport. Koniecznie zwróć uwagę na termin jego ważności. Dodatkowo niektóre kraje wymagają, aby w dniu przyjazdu paszport był ważny np. minimum 6 miesięcy. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie ambasad.

boarding pass

Warto także pamiętać, że prawo jazdy lub karta bankowa nie są uznawane za ważny dokument podróży ani dowód tożsamości w każdym kraju. Dlatego choć coraz częściej przy przekraczaniu granicy nie jest wymagany paszport, to dokument potwierdzający tożsamość będzie nam potrzebny np. przy wejściu na pokład samolotu. Niezależnie od tego, czy zamierzamy nasz zimowy urlop spędzić w Europie, czy naszym celem są odleglejsze zakątki przed podróżą zawsze warto upewnić się jakie dokumenty trzeba mieć, aby móc wjechać do danego kraju.

Ubezpieczenie zdrowotne za granicą
Wyjazd na urlop to czas relaksu i zabawy. Niestety może zdarzyć się, że przebywając za granicą będzie nam potrzebna opieka medyczna. Jeśli jesteś obywatelem Unii Europejskiej, to masz takie samo prawo do opieki zdrowotnej, jak osoby ubezpieczone w danym kraju. Pamiętaj, że prawo do leczenia przysługuje, wtedy gdy nie można go odłożyć do czasu Twojego powrotu do domu. Decydując się na zagraniczną podróż warto zaopatrzyć się EKUZ, czyli europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego. Dzięki niej łatwiej będzie załatwić sprawy związane z płatnościami, czy zwrotem kosztów za leczenie. Karta ta jest także dowodem na to, że jesteś ubezpieczony w jednym z krajów UE/EFTA. Istotne jest także to, że w części krajów płatność za leczenie należy uiścić bezpośrednio lekarzowi lub w szpitalu, w innych może odbywać się to bezgotówkowo. Co ważne, jeśli nie masz EKUZ lub nie możesz z niej skorzystać placówka medyczna nie może odmówić Ci opieki, ale wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Inaczej mówiąc będziesz musiał zapłacić za otrzymaną pomoc. Po powrocie do kraju masz możliwość ubiegania się o zwrot kosztów.

Travel Insurance concept with Jet aircraft on  white

EKUZ nie obejmuje kosztów akcji ratunkowych i kosztów powrotu do kraju. Dlatego wybierając się na zimowy urlop można wykupić dodatkowe ubezpieczenie. W zależności od wybranego wariantu to ubezpieczyciel poniesie koszty związane z transportem do domu w przypadku poważnego zachorowania lub odniesienia poważnych obrażeń w wypadku.

Decydując się na wakacje, w kraju spoza UE i EFTA warto samodzielnie wykupić polisę zapewniającą opiekę medyczną. Możliwości wyboru jest wiele. Wersja podstawowa takiego ubezpieczenia pokrywa najczęściej koszty leczenia oraz koszty związane z następstwem nieszczęśliwych wypadków. Przed podjęciem decyzji zwróć szczególną uwagę na dwie kwestie: górny limit ubezpieczenia oraz to czy ubezpieczyciel sam opłaca rachunki za opiekę medyczną, czy zwraca pieniądze dopiero po leczeniu.

crash with ski

Jak przewozić narty i deskę snowboardową?
Kiedy decydujemy się na zimowy urlop z deską snowboardową lub nartami pod ręką warto przed lotem zapoznać się z ich warunkami transportu, gdyż każdy z przewoźników może mieć inne wytyczne dotyczące tych kwestii. W przypadku linii lotniczych LOT możesz bezpłatnie przewieźć narty i deskę snowboardową, jeśli mieści się ona w dozwolonym limicie bagażowym, który został określony na bilecie. Trzeba też pamiętać, aby zmieścić się w obowiązującym limicie wagowym i określonej ilości sztuk bagażu, inaczej czeka nas dopłata zgodnie z taryfą, w której został zakupiony bilet. W kwestii wymiarów dopuszczalne jest przekroczenie wymiaru bagażu zawierającego sprzęt sportowy. Jednak przed lotem konieczne jest również przekazanie informacji liniom lotniczym LOT dotyczącym rodzaju, wagi i wymiarów sprzętu, który zamierzamy zabrać ze sobą. Niestety niektóre sprzęty sportowe mogą nie być przez nie zaakceptowane. Maksymalny ciężar sprzętu sportowego nie może przekroczyć 45 kg. W przypadku cięższego sprzętu, jego przewóz możliwy jest jedynie jako CARGO. Warto także dodać, że linie lotnicze LOT pobierają opłatę serwisową za transportowany sprzęt w wysokości 47 zł w przypadku lotu krajowego, 65 zł w przypadku lotu międzynarodowego i 70 zł w przypadku lotu międzykontynentalnego.

Wybierając się w podróż z liniami lotniczymi Ryanair również możliwe jest zabranie ze sobą sprzętu narciarskiego i snowboardowego o wadze do 20 kg. Przedmioty te będą traktowane jako przewożone poza dopuszczalnym osobistym limitem bagażu rejestrowanego, dlatego należy uiścić za nie dodatkową opłatę. Koszt jednej sztuki bagażu w przypadku rezerwacji online za lot w jedną stronę to 50 £ lub 50 €. Jeśli rezerwacji dokonamy na lotnisku lub za pośrednictwem telefonicznego centrum obsługi firmy Ryanair to wtedy musimy się liczyć z dodatkową opłatą w wysokości 60 £ lub 60 € za sztukę za lot w jedną stronę.

Baggage tourist skier and snowboarder, winter travel

Gdy na zimowy urlop wybierzemy się z liniami lotniczymi Wizzair to zabierając ze sobą narty lub snowboard także musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami. W przypadku płatności na lotnisku wynosi ona 252 zł i w jej skład wchodzi opłata za lot, pasażera i za sztukę bagażu. Warto pamiętać, że sprzęt narciarski będzie traktowany jako bagaż rejestrowany, a przed jego nadaniem trzeba go zapakować do worka. W przypadku niezastosowania się do wytycznych przewoźnika lotniczych odmówią one transportu.

Niezależnie od tego jaką linię lotniczą wybierzemy, decydując się na zabranie ze sobą sprzętu warto pamiętać o jego odpowiednim zapakowaniu tak, aby podczas lotu nie został on uszkodzony. Dobrym sposobem jest np. owinięcie go w folią bąbelkową. Jeśli podczas podróży czekają Cię przesiadki nie zapomnij również sprawdzić warunków transportu u każdego przewoźnika, gdyż poszczególne linie lotnicze posiadają w tym zakresie różne wytyczne. Więcej informacji o obowiązujących na limitach znajdziesz m. in. TUTAJ.

Zaplanuj zimowy urlop z Tripsta.pl. Sprawdź połączenia TUTAJ i odkrywaj świat.

Leave a comment