Jak spakować więcej rzeczy do walizki i nie dać się limitom?

Walizka już się nie domyka, a Ty zastanawiasz się jak spakować resztę rzeczy i nie płacić za nadbagaż? Dla borykających się z tym problem polecamy książkę, zawierającą wiele przydatnych wskazówek na temat pakowania i podróżowania „Paragon z podróży. Poradnik taniego podróżowania”, której jesteśmy jednym z patronów. Dla wszystkich szukających już teraz odpowiedzi na pytanie, jak zwiększyć pojemność walizki oraz nie wpaść w pułapkę ograniczeń, które serwują nam linie lotnicze, kilka niezbędnych informacji poniżej.

Każda linia lotnicza ma różne ograniczenia dotyczące zabieranych przez nas bagaży. Jedni przewoźnicy bezwzględnie przestrzegają limitów związanych z bagażem podręcznym nie pozwalając jak np. Wizzair wziąć na podkład więcej niż jednej sztuki bagażu podręcznego, inne z kolei jak np. LOT kładą szczególny nacisk na wagę bagażu rejestrowanego. Dlatego też wybierając się w podróż warto dokładnie sprawdzić, ile bagażu można ze sobą wziąć i na tej podstawie zdecydować o tym, co znajdzie się w naszej walizce. Aby ułatwić wam przygotowania do podróży mamy dla was krótki poradnik. Z jego pierwszej części dowiecie się jak efektywniej spakować walizkę, a w drugiej znajdziecie krótkie zestawienie limitów i ograniczeń obowiązujących w różnych liniach lotniczych.

close the overfilled suitcase

Zdajemy sobie sprawę z tego, że pakowanie walizek bywa kłopotliwe, zwłaszcza jeśli dysponujemy znacznie ograniczonym miejscem a na przykład wybieramy się w długą podróż. Dlatego dla tych, którzy zadają sobie pytanie „Jak ja to wszystko zmieszczę w bagażu?” mamy kilka trików, które pozwolą zapakować więcej rzeczy.

1. Ubrania zapakuj metodą na zakładkę lub zroluj i ułóż ciasno obok siebie
Sposób pakowania ubrań metodą na zakładkę – inaczej w paczkę – pozwala zaoszczędzić naprawdę sporo przestrzeni. Dodatkowym plusem jest to, że w ten sposób można zapakować niemalże wszystkie ubrania. Jeśli zdecydujesz się właśnie na to rozwiązanie zacznij od ułożenia na środku dna walizki np. kosmetyczki lub innego przedmiotu wokół, którego będziesz układać ubrania. Następnie ubrania układaj naprzemiennie w każdym z kierunków. Kolejnym krokiem będzie złożenie ich w paczkę, zaczynając od najbardziej wewnętrznej strony.

 

Film instruktażowy dot. tej metody znajdziesz TUTAJ.

 

Innym sposobem, który pozwoli zyskać dodatkowe miejsce w bagażu jest rolowanie ubrań. Rolując ubrania oszczędzamy nie tylko miejsce, ale również unikamy nadmiernego pogniecenia się odzieży. Jak rolować ubrania, żeby zyskać dodatkowe miejsce? W przypadku spodni należy zacząć od złożenia ich na pół wzdłuż nogawek, następnym krokiem jest zrolowanie ich, zaczynając od pasa. Koszulki, swetry i bluzy również najlepiej zwijać od góry, czyli od dekoltu w dół. Pamiętaj, żeby wcześniej ułożyć je brzegami do środka. Ta metoda pozwala zmniejszyć zagniecenia i jest idealna przede wszystkim dla ubrań wykonanych z wełny lub bawełny.

 

2. Buty wypchaj skarpetkami
Miejsce w walizce zaoszczędzisz również wkładając do butów skarpetki. Jeszcze więcej przestrzeni zyskasz układając każdy z nich w ten sposób, aby podeszwa przylegała równolegle do krawędzi walizki. Pamiętaj, aby wcześniej każdego buta zapakować osobno do foliowej torebki.

 

3. Największe i najcięższe elementy garderoby załóż na siebie
Na pokład samolotu oprócz bagażu podręcznego możliwe jest także zabranie np. okrycia wierzchniego. Wykorzystaj tą możliwość i zamiast pakować kurtkę lub ciężki sweter do walizki, załóż go na siebie lub weź w rękę. W ten sposób przede wszystkim skutecznie odciążysz walizkę, a zabrane ze sobą ubrania będziesz mógł dodatkowo wykorzystać, kiedy podczas lotu zrobi się zimniej. Podobnie możesz postąpić z butami. Po prostu załóż te, które ważą najwięcej.

 

4. Wybierz ubrania wielofunkcyjne
Kolejnym sposobem na odciążenie bagażu jest zabranie ze sobą ubrań wielofunkcyjnych. Autorzy książki „Paragon z podróży. Poradnik taniego podróżowania” radzą, aby w podróż zabrać np. spodnie z odpinanymi nogawkami. Dzięki możliwości odpięcia/dopięcia nogawek będziesz przygotowany na niemalże każdą pogodę. Jeśli będą one wykonane ze sztucznych, szybkoschnących materiałów tym lepiej dla Ciebie. Taka odzież jest nie tylko lekka, ale i bardziej trwała.

 

5. Nie bierz podwójnych rzeczy
Często np. podczas wakacji podróżujemy z innymi osobami, dlatego warto zastanowić się nad kwestią podziału przedmiotów niezbędnych w podróży. Nie zawsze konieczne jest branie dwóch szamponów czy pasty do zębów. Przed wylotem zróbcie listę rzeczy, z których możecie korzystać razem, a następnie podzielcie się nią. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskacie sporo dodatkowej przestrzeni. Listę rzeczy, które chcesz spakować zrób również dla siebie i zdecyduj, czy faktycznie warto brać ze sobą w podróż np. 2 pary klapek.

 

6. Kosmetyki – im mniej tym więcej
Dodatkową przestrzeń zyskasz również, gdy wyciśniesz nadmiar powietrza z butelek. Aby zapewnić sobie jeszcze więcej wolnego miejsca, kosmetyki ułóż w szczelinach pomiędzy ubraniami lub w samym centrum walizki. Jeśli wybierzesz drugą opcję kosmetyki włóż wcześniej do jednego worka foliowego.

 

Więcej wskazówek dotyczących podróżowania i związanych nie tylko z pakowaniem walizek można znaleźć w książce „Paragon z podróży. Poradnik taniego podróżowania” autorstwa Patryka Świątka i Bartka Szaro. Dzięki tej pozycji odkryjecie sposoby na obniżenie kosztów całej podróż i odwiedzenie najodleglejszych zakątków świata.

 

4

Ograniczenia i limity na lotniskach

 

Umiejętne gospodarowanie miejscem w walizce to połowa sukcesu. Należy pamiętać, że linie lotnicze nakładają także ograniczenia zarówno na bagaż podręczny, jak i rejestrowany. Obecnie nie ma ujednoliconych norm dotyczących limitów bagażu dla wszystkich przewoźników. W zależności od wybranych linii lotniczych można zabrać ściśle określoną wielkość bagażu. Nie bez znaczenia pozostaje również waga bagażu. Ze względu na różnorodność przepisów i regulaminów przygotowaliśmy zestawienie limitów obowiązujących u wybranych przewoźników.

 

Wybierając się w podróż jedną z pierwszych myśli, która przychodzi do głowy jest to, jak ciężka może być nasza walizka. W przypadku bagażu podręcznego ograniczenia dla jednej sztuki bagażu utrzymują się w większości linii lotniczych na zbliżonym poziomie. Zabierając ze sobą w podróż bagaż podręczny – w zależności od przewoźnika – nie można przekroczyć limitu 8-10 kg. Jeśli dodatkowo zdecydujemy się na bagaż rejestrowany, to możemy zabrać ze sobą od 15 do 32 kg w jednej walizce. Jednak podczas wyboru przewoźnika nie zawsze decydujące znaczenia ma waga bagażu. Warto zwrócić uwagę na to, ile walizek możemy ze sobą wziąć oraz to, czy należy wnieść dodatkową opłatę za bagaż rejestrowany.

 

Limity_wagowe

 

Przed podjęciem decyzji o wyborze linii lotniczych warto również sprawdzić jakie opłaty czekają nas w przypadku przekroczenia dozwolonej wagi bagażu rejestrowanego. Niemalże każdy przewoźnik w tym zakresie ma inne wytyczne. Jeśli zdecydujemy się na przelot z Ryanairem, za każdy rozpoczęty kilogram dodatkowo zapłacimy 47 zł. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku linii lotniczych Wizzair, bo wybierając właśnie tego przewoźnika można przewieźć aż 6 sztuk bagażu rejestrowanego – każdy po 32 kg – ale pod żadnym pozorem przewoźnik ten nie zgodzi się na cięższy bagaż. W tej sytuacji trzeba będzie zapłacić całą kwotę za kolejną walizkę. Należy jednak pamiętać, że cena za dodatkowy bagaż często uzależniona jest od rodzaju lotu. To czy podróżujemy po Europie, czy planujemy lot na inny kontynent ma znaczenia. Dlatego przed każdym lotem warto upewnić się, co do cen obowiązujących w danej taryfie.

 

nadbagaz

 

Nie bez znaczenia pozostaje też kwestia związana z tym, co możemy wnieść na pokład w ramach bagażu podręcznego oraz jakie wymiary ma on mieć. W przypadku linii lotniczych LOT i Ryanair rozmiar bagażu podręcznego jest prawie identyczny. Wyjątek stanowi tutaj linia lotnicza Wizzair, która dzieli bagaż podręczny na 2 kategorie (mały oraz duży bagaż podręczny), jednak nie nakłada w tej kwestii ograniczeń wagowych. To, co możemy wziąć w ramach bagażu podręcznego ma szczególne znaczenie, kiedy wybieramy się w kilkudniową podróż i nie chcemy zabierać ze sobą bagażu rejestrowanego. Dla osób, których lot będzie trwać kilka, kilkanaście godzin istotne jest także to, co można dodatkowo zabrać na pokład samolotu oprócz bagażu podręcznego. I tym razem wytyczne poszczególnych linii lotniczych również różnią się od siebie. Choć Wizzair nie ogranicza wagi bagażu podręcznego, na pokład pasażerowie mogą wziąć ze sobą tylko i wyłączenie jedną torbę lub walizkę. Niestety kontroli bezpieczeństwa nie przejdą te osoby, które będą posiadać przy sobie kilka sztuk bagażu np. dodatkowo instrument muzyczny. Podróżujących z dziećmi na pewno ucieszy fakt, że każda z 4 linii lotniczych umożliwia nieodpłatny przewóz wózka dziecięcego.

 

wymiary_bagaz_podreczny

 

Przed każdym wylotem warto dokładnie zapoznać się z ograniczeniami jakie stawia przewoźnik. Dzięki temu zarówno podróż, jak i pobyt w danym miejscu minie nam komfortowo. Wszystkich entuzjastów taniego podróżowania oraz wszystkie osoby, które chciałby rozpocząć przygodę i ruszyć w świat już teraz zapraszamy do rezerwowania biletów na Tripsta.pl.

Leave a comment