Hiszpania na deser – Hay churros!

Churros! Także porras, calentitos, papitas, czy katalońskie xurro. Pytacie co to? W wykonaniu Natalii Rusinowskiej z bloga Kulinarne Podróże, z którą to na regularnie współpracujemy wygląda to mnij więcej tak :)!DSC_0439

Po daniu głównym czas na deser. Podczas kulinarnych podróży po Hiszpanii czas oczywiście na deser. Hiszpańskie pączki obtoczony w cukrze, bo tak w skrócie można by nazwać ten wypiek, to rodzaj ciasta wyciskanego na głęboki olej, znany również w Ameryce Południowej, USA, Turcji, czy Portugalii. W Hiszpanii mamy szansę spotkać dwa rodzaje churros. Jedne cieniutkie i węzłowate, inne długie. Smakować jednak będą podobnie.

Hiszpanie konsumują ten tłusty kąsek, głównie na śniadanie w miejscach zwanych churrería [ (w Katalonii Xurreria)], ale także w barach i restauracjach, które przysmak serwują. Te pierwsze, to pewnego rodzaju budy i kioski, znajdujące się w ciągach komunikacyjnych (dworce, stacje metra, ulica, lotniska), w których w pośpiechu możemy zakupić lokalny przysmak. Smak przysmaku urozmaicają poprzez maczanie pączkowego paluszka w kawie – Café con leche, lub w czekoladzie [chocolate con churros], zdobywając w ten sposób energię na cały, aktywny dzień.

Churros ponoć nie trudno jest przygotować w domu. Natalia rekomenduje:

Churros to nic innego jak ciasto ptysiowe smażone na głębokim oleju. 

D o b r e , powinny być złote i chrupiące na zewnątrz, miękkie i delikatne w środku. Jeśli macie termometr cukierniczy – warto go tutaj użyć. Szansa, że takie właśnie idealne churros uzyskacie – znacznie wzrasta. Ja poradziłam sobie bez, i sama jestem zaskoczona – są pyszne. 

 

Najlepsze jadłam w Peru. 

Kolonialny hotel w samym centrum starej Limy. Z wrzeszczącym pawiem na dachu i kolorowymi papugami. Z widokiem na ‘rooftopy’ porośnięte dżunglastą roślinnością. 

Tuż za rogiem sprzedawano najlepsze churrosy. Ciepłe i chrupiące, duuuuże. Ze specyficznym kremem budyniowo waniliowym w środku. 

Pan zawijał je w kawałek gazety. 

Zjadałam zanim wystygł. 

 

Churros

/przepis na ok 30 małych churros/

240 ml wody

2 łyżki cukru

50 g masła

szczypta soli

200 g mąki pszennej

2 jajka

olej, do smażenia

drobny cukier do wypieków, do obsypania gotowych churros

 DSC_0448

DSC_0439

 

 

Leave a comment