Riwiera Turecka – gama atrakcji

Na przestrzeni ostatnich kilku lat Turcja zyskuje w oczach Polaków, jako miejsce docelowych destynacji turystycznych. Ceny wycieczek nawet w okresie wakacyjnym pozostają dla wielu klientów atrakcyjne i poza tym mamy pewność ciepłej i słonecznej pogody. Jednym z godnych polecenia miejsc na spędzenie urlopu w Turcji jest Bodrum – tureckie miasto w greckim klimacie.

Bodrum to miasto położone na półwyspie sąsiadującym z grecką wyspą Kos. Architektura tego popularnego kurortu swoim wyglądem przypomina greckie miejscowości. Budynki pomalowane na biało, umiejscowione w okolicy licznych wzniesień i skalistych klifów. W centrum Bodrum mamy możliwość przespacerowania się urokliwym deptakiem wzdłuż wybrzeża, które posiada szerokie i piaszczyste plaże. Szczególnie wartym uwagi jest port jachtowy położony w okolicy zamku św. Piotra zbudowanego przez joannitów na początku XV wieku. Znajduje się w nim pełno różnego rodzaju jednostek pływających i możemy poczuć się, jak w Saint Tropez czy w Monako. Bodrum poza tym jest położone w idealnym miejscu do odbywania kilkudniowych wypadów krajoznawczych. Na riwierze tureckiej jest co odkrywać.

1

Pamukkale – skały nie z tej ziemi

Pamukkale to miejscowość, która słynie z posiadanych wapiennych osadów powstałych na jednym ze zboczy górskich. Wspaniałe i jedyne w swoim rodzaju wapienne baseny wodne i stalaktyty powstały dzięki pomocy Matki Natury, a dokładniej rzecz biorąc wskutek wypływających na zbocze gorących źródeł wody bogatej w dwutlenek węgla i związki wapnia. Obiekt  wpisany na listę światowego dziedzictwa przyrodniczego UNESCO jest prawdopodobnie najbardziej popularnym miejscem odwiedzanym przez turystów. Podobnie było w przeszłości, gdzie już nawet w czasach przed naszą erą przybywano do tutaj z nadzieją na odzyskanie lub poprawę zdrowia. Wskutek popularności Pamukkale – jako uzdrowiska termalnego – powstało, wtedy miasto o nazwie Hierapolis, istniejące do dzisiaj.

Obecnie jest to również miejsce uzdrowiskowe, jednak nie mamy możliwości kąpieli w basenach wodnych stworzonych przez naturę. Jest to obszar chroniony i władze tureckie dla osób zainteresowanych kąpielami w wodach termalnych wybudowały specjalny kompleks, który znajduje się na szczycie wapiennej góry. Turyści mimo to mają możliwość spaceru na gołych stopach po specjalnie wyselekcjonowanej trasie.

2

Dalyan

Dalayn to mała wioska rybacka położona na wschodnim wybrzeżu Turcji. Mieszka w niej zaledwie 4000 osób, jednak w okresie wakacyjnym miejsce to odwiedzają tysiące turystów, podziwiając to, jakimi bogactwami obdarzona jest ta miejscowość. Główne atrakcje Dalyan poznajemy podczas rejsu statkiem po rzece, od której wzięła się nazwa wioski. W okolicach rzeki możemy natknąć się np. na grobowce likilijskie w Kaunos, które wkomponowane są w urwiste i wysokie skały, ruiny czterech świątyń z czasów greckich, czy pozostałości teatru, który mógł pomieścić 1,5 tys. widzów.

3

Jednak nie ruiny i zabytki są główną atrakcją tego miejsca. Obszar Dalayn położony jest w Parku Krajobrazowym i właśnie walory przyrodnicze są jego głównym magnesem na turystów. Nieopodal ujścia rzeki znajduje się plaża Iztuzu, na której licznie swoje jaja składają żółwie Caretta. W czasie rejsu po rzece w kierunku plaży, która odcięta jest od reszty lądu, turyści mają możliwość natknąć się na wiele pływających gadów. Rozmiary niektórych z nich są naprawdę imponujące i na pewno każdemu z miłośników przyrody uda się wykonać pamiątkową fotografię z tymi długowiecznymi zwierzętami.

4

Okolice Dalyan podobnie jak Pamukkale słyną ze źródeł termalnych. Wyjątkowe w tym miejscu jest natomiast możliwość odbycia kąpieli błotnych. Atrakcja należy do obowiązkowych punktów każdych wycieczek fakultatywnych. Zawierające wiele składników mineralnych baseny błotne zawierają wiele składników mineralnych, które pomagają na różne schorzenia. Poza tym, że po sesji w błocie nasze ciała poddawane są zabiegowi podobnemu do peelingu. Uważa się, że proces ten odmładza naszą skórę o 10 lat, powinno znacząco poprawić samopoczucie osób czujących się staro.

Na co się przygotować?

Turysta uwielbiający aktywne spędzanie czasu na wakacjach z całą pewnością powinien wybrać Riwierę Turecką, nie żałując przy tym swojej decyzji. Ogrom wycieczek oferowanych przez biura podróży może doprowadzić do bólu głowy niejednego z globtroterów. Możliwe jest to, że w trakcie naszego pobytu w Turcji po prostu nie zdążymy zobaczyć wszystkiego. Czy świadczy to o czymś złym? Oczywiście, że nie. Zawsze lepiej jest mieć duże pole wyboru, niż być skazanym na pobyt tylko w obrębie naszego hotelu.

Na trasie wycieczek fakultatywnych liczyć trzeba się z uporczywymi i regularnymi odwiedzinami w różnego rodzaju sklepach. Czy to manufaktura szyjąca futra, fabryka dywanów, słodyczy etc., musimy zaliczyć tam postój. Niestety takie zwyczaje wciąż obecne są w wielu krajach arabskich, w tym i w Turcji. Nic na to nie poradzimy, jednak na szczęście podczas takich „pod-wycieczek” nikt nie namawia nas do zakupów i ewentualne są tylko naszym wyborem. Spędzenia średnio godzinnej przerwy w takich miejscach jest dobrą formą relaksu w podróży i być może będzie czymś odkrywczym dla niektórych z nas.

Turcy i Turcja czekają na turystów z otwartymi ramionami, a my powinniśmy to maksymalnie wykorzystać. To co? Kierunek Turcja? O tanie bilety do Turcji wcale nie jest ciężko!

Comments
2 Responses na: “Riwiera Turecka – gama atrakcji”
  1. buy essay says:

    Check this site if you are searching for best writing service. Receive help in writing research papers, don’t waste your time and do other important things while expert writers take care of your paper.

  2. Debby Omarah says:

    May I just say what a relief to find a person that genuinely knows what they are discussing online. You actually realize how to bring a problem to light and make it important. A lot more people really need to check this out and understand this side of your story. I was surprised you aren’t more popular because you definitely have the gift.

Leave a comment