Tallinn – klimat średniowiecza w XXI wieku

Kto z nas choć raz w życiu nie marzył o tym, aby przenieść się do czasów średniowiecza? Chłopcy chcieli być  dzielnymi rycerzami w lśniącej zbroi. Dziewczynki królewnami zamkniętymi w wysokiej wieży, ubrane w piękne suknie i czekające na swojego księcia z bajki. Pomimo tego, że żyjemy w XXI wieku i wydawałoby się, że takie marzenia nie mają szansy spełnienia, na Ziemi jest jeszcze miejsce zaklęte w czasie – Tallinn.

Przyjeżdżając do Tallinna pierwsze wrażenie jakie możemy odnieść na temat miasta zależy od środka transportu, którym się poruszaliśmy. Jeżeli byłby to prom naszym oczom ukazałby się port pełen statków, na których pokładach znajduje się mnóstwo fińskich pasażerów i ich pustych walizek. Przyjeżdżają do Tallinna nie tylko w celach turystycznych, ale przede wszystkim ekonomicznych. Jest tak dlatego, że okolice estońskiego portu naszpikowane są sklepami/hurtowniami specjalizującymi się w sprzedaży alkoholu, którego ceny potrafią być nawet 3 razy niższe od tych, które występują na północy Europy. Zaczyna się dobrze? Tallinn częstuje nas jeszcze większą porcją przyjemności.

Magia Starego Miasta

Kiedy wejdziemy w obszar Starego Miasta estońskiej stolicy poczujemy się jakbyśmy skorzystali przed chwilą z wehikułu czasu i przenieśli się do XV wieku. Uliczki tak wąskie, że mogłoby się wydawać, że rozpostarcie rąk wystarczy nam do tego, aby dotknąć fasad budynków będących naprzeciw siebie. Co jakiś czas również możemy natknąć się na kobiety przebrane w stroje tamtej epoki i zapraszające nas do restauracji, których w obrębie starówki jest całe mnóstwo. Jedną z najbardziej popularnych i najsmaczniejszych potraw są naleśniki. Nieważne czy wybierzemy ich wersję słodką czy wytrawną, ale w połączeniu z lokalnym złotym trunkiem smakują wyśmienicie i skutecznie wypełniają nasze brzuchy, tak aby mieć wiele siły na zwiedzanie tego mistycznego miasta.

estonia 1

Jedną z rzeczy, której z pewnością w centrum Tallinna nie można przegapić jest wspaniale zachowany mur miejski z wieloma basztami i wieżami. Niezwykłość tego muru przejawia się w poziomie jego zachowania. Otacza on całą starówkę, co nadaje Tallinnowi klimatu czasów średnich. Dla zafascynowanych historią spacer wzdłuż murów miejskich może być wyobrażeniem siebie w roli rycerza patrolującego obszary wokół miasta i dbającego o jego bezpieczeństwo.

Sacrum z profanum

Poza elementami, które służyły kiedyś mieszkańcom miasta bezpieczeństwu, czy też sprawom codziennym, w centrum Tallinna znajduje się też wiele obiektów sfery sacrum. W mieście występuje wiele świątyń protestanckich, gdyż luteranizm jest tradycyjnym wyznaniem Estończyków. Poza tym w sakralnym krajobrazie są również prawosławne cerkwie. Jedna z nich przykuwa największą uwagę turystów, czyli sobór św. Aleksandra Newskiego. Znajduje się on w bliskim sąsiedztwie parlamentu estońskiego, co nadaje dodatkowej symboliki Estonii – kraju silnie powiązanego historycznie z Rosją.

Jak większość cerkiew jest on perełką architektoniczną z cebulastymi kopułami szczytującymi nad bryłą budynku. We wnętrzu natomiast obiekt ozdobiony jest licznymi mozaikami, tradycyjnymi dla tego typu świątyń złoceniami, czy niesamowitym ikonostasem (ozdobna ściana we wnętrzu cerkwi, to w nim znajduje się tabernakulum). Poza tym z okolic cerkwi rozpościera się wspaniały widok na Stare Miasto, gdyż znajduje się ona na dawnym wzgórzu zamkowym.

estonia 2

Miejsce dla księżniczek

Tallinn cechuje się nie tylko zatrzymaniem w epoce średniowiecza. W oddalonej o parę kilometrów od centrum miasta dzielnicy znajduje się pałac, który dla niejednej z kobiet marzących o byciu księżniczką byłby spełnieniem snów. Miejsce to nazywa się Kadriorg i jest kompleksem pałacowo-parkowym, który został zbudowany z nakazu cara Piotra I dla swojej żony – słynnej carycy Katarzyny.

Budynek zaprojektowali Włosi – jak wymagała moda ówczesnych czasów – i na krańcach „cywilizowanej” Europy postawili budynek w barokowym stylu, którego nawet nie powstydziłby się francuski władca mieszkający w Wersalu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pałac otacza kompleks parkowy, który jak widać na zamieszczonej powyżej fotografii został zaprojektowany w stylu francuskim. Miejsce to jest lubiane przez mieszkańców stolicy, którzy podczas ładnej pogody chętnie spacerują po tym rozległym parku. Poza tym znajdziemy tutaj też wielu zakochanych par. Kadriorg zbudowany z powodu miłości do kobiety potrafi spotęgować romantyczne odczucia.

Potęga człowieka

Tallinn z całą pewnością jest miejscem wartym odwiedzenia tym bardziej, że przez wielu nie został jeszcze w pełni odkryty. Nie tylko wspomniane w tekście miejsca nadają miastu urokliwy klimat, dochodzi do tego jeszcze niestandardowy kapitał ludzki Estończyków. Należą oni do osób bardzo otwartych i życzliwych, w szczególności wobec turystów. Wokół Starego Miasta znajduje się wielu ekscentrycznych ludzi, którzy dzięki opowiadanym turystom historiom zapadają na długo w pamięci. Na swej drodze prawdopodobnie uda się Wam spotkać byłych żołnierzy Armii Czerwonej, czy propagatorów estońskiej muzyki narodowej, na którą oprócz folkloru składają się również utwory estońskich diw operowych, czy piosenkarzy country.

Wiele miejsc Tallinna wciąż pozostaje nieodkrytymi i tylko od Ciebie zależy, czy pojedziesz do miejsca urzeczywistniającego Twoje dawne marzenia. W stolicy Estonii każdy znajdzie coś dla siebie. Może warto choć na chwilę pobawić się w archeologa swoich dziecięcych fantazji?

 

Tanie loty do Tallina można znaleźć na stronie Tripsta.pl.

 

Leave a comment