Boskie Buenos

Porównywalne do południowoamerykańskiego Paryża, Buenos Aires, w dosłownym tłumaczeniu z języka hiszpańskiego oznacza „dobre powietrze” lub też „dobre wiatry”. Nazwa niezwykle trafna i ponadczasowa. Wystarczy spacer ulicami argentyńskiej stolicy, aby zapomnieć o całym świecie i poczuć unoszący się w powietrzu zapach nostalgii – tej samej, która towarzyszy tango.

Buenos Aires oferuje turystom szeroki wachlarz aktywności zarówno w nocy jak i w dzień, dla tych z grubym portfelem jak i tych chcących zwiedzać tanim kosztem, dla miłośników muzealnych ekspozycji, historycznych zabytków oraz tych cieszących się rozrywkami życia nocnego.

Wizytówka Buenos Aires

Położona na południowym wschodzie od centrum, portowa dzielnica La Boca dawniej zamieszkana przez rybaków i pracowników stoczni, imigrantów z Europy, obecnie stała się głównym celem turystycznych wycieczek. Dzielnicę rozsławia zwłaszcza jedna z uliczek El Caminito, dostępna jedynie dla pieszych utożsamia wszystko co kojarzy się z Argentyną. Na długiej na sto metrów uliczce co krok spotykamy grajków, śpiewaków i przede wszystkim pary tańczące tango. Tango jest nieodłącznym elementem El Caminito i niestety można się od niego uzależnić. Magia, czar, mieszające się ze sobą energiczne i melancholijne dźwięki oraz gwar ulicy są atrakcją samą w sobie i idealnie współtworzą atmosferę miejsca. Co więcej, udowadniają że La Boca to nie tylko jedna z wielu dzielnic stolicy ale po prostu styl życia. To tutaj podziwiając liczne pokazy tańca poczujemy ducha tango. Wizytówką La Boca są zwłaszcza domy we wszystkich kolorach tęczy, pokryte farbami pozostałymi po malowaniu statków. Każdy fragment domku w innej barwie i odcieniu wygląda jakby zabrakło farby na pokrycie całości. W wielu przewodnikach spotkamy się z negatywnymi opiniami o tym rejonie Buenos Aires, nie dajmy się jednak zmylić ostrzeżeniom i uprzedzeniom, bo nie taki znów diabeł straszny. Ulica jest bowiem monitorowana przez policję.

la_boca_1

la_boca_2

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

la_boca_4

Lekcja argentyńskiego tanga

Jedną z najstarszych a zarazem najlepiej zachowanych dzielnic Buenos jest San Telmo. Utrzymane w secesyjnym stylu słynie głównie z organizowanych co niedziela pchlich targów i targów staroci. Prawie 300 straganów rozstawionych na głównym placu Plaza Dorrego pełnych jest najrozmaitszych klamotów, bibelotów i antyków. Na San Telmo podobnie jak na El Caminito na charakterystycznych brukowanych uliczkach odbywają się pokazy tango z możliwością wzięcia udziału w lekcji. Spacerując po San Telmo trafiamy na 10 kolorowych rzeźb, dla których inspiracją były postacie z argentyńskich komiksów. Dla przeciętnego turysty trudno będzie rozpoznać każdą z nich, chociaż jedna popularna jest na całym świecie. Postać Mafaldy świętuje w tym roku 50 urodziny. Mafalda jest bohaterką stworzoną przez legendę latynoamerykańskiego Komiksu, rysownika rozsławionego pod pseudonimem Quino. Komiksy przedstawiające losy Mafaldy i całej paczki doczekały się także serii kreskówek i filmu animowanego.

san_telmo_1

 

san_telmo_2

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Powiew tradycji i nowoczesności

Chcąc poznać historię Buenos powinniśmy udać się do dzielnicy Monseratt stanowiąca śródmieście stolicy. Większość z znajdujących się na niej miejsc i budynków zostało wpisanych na listę Pomników Historycznych. Najważniejszym z nich jest Casa Rosada (różowy dom) zwany także Pałacem Prezydenckim. Z uwagi na swój kolor jest również jedną z bardziej charakterystycznych budowli w stolicy Argentyny. Od ponad stu lat mieści się tu siedziba rządu. Typowe dla latynoskich miast są place główne tzw. plaza mayor. Buenos Aires ma swój Plac Majowy (Plaza de Mayo), który na przestrzeni lat był świadkiem wielu znaczących wydarzeń głównie protestów i demonstracji. Wokół placu rozmieszczone są sakralne i zabytkowe obiekty np. Katedra Metropolitarna, która jest główną katolicką świątynią w kraju. Tuż obok znajduje się pamiętający czasy kolonialne El Cabildo – budynek Rady Miasta. Najbardziej tętniącym życiem deptakiem jest natomiast ulica Florida. Podobnie jak dawniej tak i teraz spaceruje po niej elita. Mieszczą się przy niej bowiem najbardziej ekskluzywne sklepy, kluby nocne, restauracje i luksusowe hotele. Nowoczesnemu charakterowi ulicy towarzyszy zgiełk świty ulicznych artystów i nawoływania sprzedawców kwiatów, gazet i ręcznego rzemiosła.

plaza_mayo_1

źródło: www.feminorama.com

plaza_mayo_2

źródło: struxtravel.com

plaza_mayo_3

źródło: www.layoverguide.com

plaza_mayo_4

4. www.supergezginler.com

Piłkarska furia

Dwa razy w roku życie w mieście zamiera na kilka godzin, kiedy to organizowane jest Superclasico – derby dwóch największych klubów piłkarskich w Buenos Aires i najpopularniejszych w całym kraju. Mówi się, że hiszpańskie Gran Derbi nawet nie dorównuje piłkarskiemu wydarzeniu w Argentynie, które przypomina małą wojnę domową. Rozsławione przez swego wychowanka Diego Maradonę – Boca Juniors grają przeciwko River Plate. Przeciwko sobie walczą także kibice. Nienawiść panująca między fanatykami obu drużyn w połączeniu z latynoskim temperamentem sprawia, że nie ma drugiego takiego pojedynku na świecie. W samym Buenos jest aż 9 klubów, dlatego odwiedzając to miejsce warto wybrać się na „Bombonierkę” czyli stadion Boca Juniors na mecz lokalnego idola z jednym z drugorzędnych klubów. Z pewnością zobaczymy równie wspaniałe widowisko i doświadczymy niezapomnianych kibicowskich emocji, których nie zaznamy na  meczach polskiej ligi futbolu.

boca_juniors_1

źródło: clealsaway.blogspot.com

boca_juniors_2

źródło: samandkaty.wordpress.com

boca_juniors_3

źródło: www.latidobuenosaires.com

 

Leave a comment