Królewskie miasta Maroka

Afryka północno to nie tylko Egipt i Tunezja, tak bardzo upodobane przez Polaków. Okazuje się, że wspaniałą alternatywą dla egipskich i tunezyjskich kurortów stało się Maroko wraz ze wszystkimi jego barwami i aromatami.

Maroko odsłania przed nami baśniowy świat tysiąca i jednej nocy. Za murami królewskich miast można poczuć jak czas zatrzymał się w miejscu, a dzielnice Marrakeszu, Fezu i Rabatu wyglądają jak ostatnie bastiony cywilizacji średniowiecznej. Nawoływania ulicznych kupców mieszają się z dźwiękami piszczałek, zawodzącymi śpiewami i dudnieniem bębnów. Na każdym roku spotykamy zaklinaczy wężów, fakirów, wróżbitów i zielarzy. Bajkowy urok Maroka wzbogacają piękne krajobrazy. Czerwone łańcuchy Atlasu Wielkiego, porastające jego podnóża zielone gaje oliwne, błękit nieba i złote piaski Sahary stanowią hipnotyzujący kalejdoskop barw towarzyszący w trakcie całej naszej podróży.

morocco-90587_640 (1)

morocco-94406_640

 

 

Piękno arabskich miast

Pisząc o krajach arabskich zwłaszcza na północnym wybrzeżu Afryki należy wspomnieć o nieoderwalnej części krajobrazu i architektury miast, jaką są średniowieczne medyny. Medyna to najstarsza część miasta zwykle otoczona murem obronnym. Wiele medyn wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a podążanie ich szlakiem może być również znakomitym motywem przewodnim naszej wycieczki. Labirynt zaułków wypełniony jest meczetami, kawiarenkami i bazarami, gdzie handel do dziś przetrwał w niezmienionej formie.

Turystycznym centrum i współczesną stolicą Maroka jest Rabat. W przeciwieństwie do pozostałych marokańskich miast zachwyca spokojem oraz swobodną i sielankową atmosferą. Aby zobaczyć wszystkie zabytki i atrakcje, które oferuje warto zagościć w nim na kilka dni. Naszym oczom z pewnością nie umknie wznosząca się nad miastem wieża Hassana. Mierząca 44m wysokości wieża jest częścią Meczetu Hassana i jedynym minaretem ocalałym po trzęsieniu ziemi  Centrum miasta jest bardziej europejskie, jednak wyjeżdżając na przedmieścia możemy podziwiać Chellah czyli kompleks starożytnych i średniowiecznych ruin otoczonych murem obronnym. Należy też podkreślić, że Rabat jest chyba najbardziej zadbanym i niezwykle czystym miastem w Maroko. Kwintesencją marokańskiej kultury i najważniejszym miastem jest Marrakesz. Miasto obok którego nie da się przejść obojętnie. Natężenie barw, zapachów i zgiełku mogą stworzyć pozory chaosu jednak to właśnie tętniące życiem uliczki i zadaszone bazary są tym co Marrakesz wyróżnia. Charakter miasta odbiega od europejskiego Rabatu i kosmopolitycznej Casablanki, a kultura w stolicy południa jest zdecydowanie bardziej afrykańska i berberyjska. Ze względu na rdzawy kolor muru otaczającego medynę często nazywany „czerwonym miastem”. Niewątpliwie najbardziej znanym i najczęściej fotografowanym zabytkiem Marrakeszu jest meczet Kutubijja z XII w. W średniowieczu na placu obok meczetu odbywał się targ książek, stąd nazwa meczetu od arabskiego słowa kutub oznaczającego książki. Będąc w Marrakeszu należy koniecznie odwiedzić grobowce Saadytów, który zachowały się w znakomitym stanie i są unikalnym przykładem nekropolii islamskiej.

Mekką turystów i wakacyjną stolicą nowoczesnego Maroka jest Agadir. Położony nad ciepłymi wodami oceanu atlantyckiego, przyciąga wczasowiczów z całego świata kusząc najdłuższą w Afryce piaszczystą plażą i gwarantowaną słoneczną pogodą. Agadir jest idealnym miejscem na uprawianie rozmaitych sportów zarówno wodnych jak i tych na lądzie. Wzdłuż nadmorskiej promenady rozciąga się pas luksusowych hoteli i promenady z licznymi bazarami, restauracjami, kawiarniami i dyskotekami. W trakcie naszej wyprawy nie można pominąć miasta Fez, największego średniowiecznego, muzułmańskiego miasta. To tu za sprawą pachnącej orientem medyny poczujemy esencję typowego arabskiego miasta. Zachowana w idealnym stanie, średniowieczna medyna w Fezie jest największa na świecie, a w 1981 r. została wpisana na listę UNESCO.

Maroko wielu kojarzy się z kultowym filmem Casablanca. O ile poprawna w tytule jest nazwa jednego z największych marokańskich miast, o tyle sam film nie był tam w ogóle kręcony. Miasto samo w sobie także nie robi większego wrażenia. Dlatego jeśli ogranicza nas czas wizytę w „Białym Domu” można sobie darować chyba, że chcemy podziwiać siedziby marokańskich korporacji.

morocco-108640_640

Smak orientu

Popularne w Polsce potrawy kuchni arabskiej w Maroko zyskują na wartości a próbując lokalnych specjałów doświadczamy nowego wymiaru smaku. Najważniejszą rolę odgrywają przyprawy. Imbir, kardamon, cynamon, mięta czy szafran to tylko niektóre wzmacniacze smaku. Wyjeżdżając z Maroka warto zakupić sobie właśnie taki mini zestaw przypraw i ziół, które często wyrabiane są przez lokalnych kupców na miejscu. Kuchnia marokańska to kuchnia kontrastów i różnorodności, która wyraźnie odbiega od kulinarnych przysmaków pozostałych arabskich krajów. Najbardziej typowe i rozpoznawalne marokańskie danie to tadżin (tajine) spotykany również w pozostałych krajach arabskich. Nazwa pochodzi od stożkowego, glinianego naczynia, w którym jest przygotowywane, a składnikami potrawy są przede wszystkim duszone mięso, warzywa i ciecierzyca. Ze względu na ograniczenia, które narzuca islam, Arabowie nie jedzą wieprzowiny tłumacząc, że pochodzi od brudnego zwierzęcia. Jeśli chodzi o napoje, arabską specjalnością jest na pewno miętowa herbatka (określana jako berber whisky), wraz z ceremonią jej picia. Ciepły miętowy napar spożywany o każdej porze dnia i z rozmaitymi posiłkami odświeża i gasi pragnienie lepiej niż zimna woda.

 

hat-109035_640

 

Leave a comment