Rzym – miasto, w którym można się zakochać

Rzym, to miasto o niesłabnącej sławie będące symbolem dawnej potęgi rzymskiej, natchnieniem artystów i destynacją milionów turystów. Kusi pięknymi zabytkami, niepowtarzalną atmosferą i romantyzmem. To miasto, które urzeka i chwyta za serce.

 
vatican-96577_640Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu – to przysłowie, choć o znaczeniu metaforycznym i historycznym, ma jednak odniesienie również do obecnej sytuacji komunikacyjnej z Wiecznym Miastem. Nie ulega wątpliwości, że najlepiej do Rzymu dostać się samolotem. Z Polski możemy dolecieć m.in. z Warszawy, Poznania, Katowic, Krakowa, Wrocławia. Ofert jest wiele i w atrakcyjnych cenach, przez co Rzym stał się bardzo popularnym kierunkiem podróży Polaków. Dostępne są również oferty przejazdów autokarowych, jednak tracą zainteresowanie w związku z coraz niższymi cenami biletów lotniczych i krótszym czasem podróży. Alternatywą, choć mało atrakcyjną, jest podróż koleją, która trwa dobę i wymaga dwóch przesiadek. Pozostaje jeszcze możliwość wyboru podróży samochodem, jednak zajmie to ponad dwadzieścia godzin, co może być męczące, a na zwiedzanie Rzymu trzeba zachować wiele energii.

Drogo, mia cara, drogo!

Niestety wizyta w Rzymie nie należy do najtańszych. Ceny biletów wstępu do zabytków oraz muzeów średnio kosztują od 7 do 12 €, co przy obecnym kursie wynosi od 30 do 50 PLN, nie mniej jednak osoby poniżej 18 lat oraz powyżej 65 mają wstęp darmowy. Obiad z napojem niealkoholowym w typowej restauracji kosztuje 13 €, kawa średnio 3 € a piwo około 4 €. Mimo wszystko warto, gdyż Rzym jest tylko jeden na świecie, a doświadczenia ze zwiedzania włoskiej stolicy są niezapomniane. Dodatkowo, miasto dba o turystów i dostarcza pitną wodę zwiedzającym poprzez 2500 małych fontanienek urokliwie nazwanymi „nasoni”. Większość z nich to małe dzieła sztuki, więc trudno nie zauważyć tych źródeł wody, które letnią porą bywają zbawieniem.

Wieczne Miasto

the-forum-94983_640rome-85467_640

W samym Rzymie nieliczone zabytki i magiczne zakątki, jednak są miejsca, które bezwzględnie należy zobaczyć. Bazylika św. Piotra, Bazylika Santa Maria Maggiore, Koloseum, Panteon, Schody Hiszpańskie, Forum Romanum, fontanna di Trevi, Zamek Świętego Anioła i wiele innych to świadectwa dawnych czasów, cywilizacji, kultury oraz geniuszu architektury. Rzym obfituje w miejsca warte zobaczenia i jeden dzień to stanowczo za mało by zobaczyć chociaż część z nich, więc gdy już znuży oglądanie zabytków można skierować się ku parkom, romantycznym, wąskim uliczkom by w mało popularnej trattorii zjeść włoskie danie w klasycznym wydaniu. Na deser nie może zabraknąć prawdziwych włoskich lodów, koniecznie z lodziarni Giolitti, która jest jedną z najstarszych w Rzymie.

Oaza zakochanych

To właśnie Rzymowi niejeden mężczyzna zawdzięcza usłyszenie magicznego „tak” od swoje ukochanej kobiety. Każdego roku tysiące par przybywa do Wiecznego Miasta aby zaręczyć się i zacząć planować wspólną przyszłość w magicznej atmosferze Rzymu. Nieodłącznym punktem romantycznych przechadzek zakochanych jest most Milvio, na którego barierkach i latarniach pary wspólnie zawieszają kłódkę ze swoimi inicjałami by następnie wyrzucić klucze do nurtu Tybru z nadzieję, że ich miłość nigdy się nie skończy. Aby tradycji i przesądów stało się za dość, zakochani turyści wrzucają  przez ramię trzy monety (taka liczba monet odpowiada gwarancji wspaniałego ślubu) do fontanny di Trevi. Tak przypieczętowana miłość w Rzymie musi być wieczna.

Leave a comment