Jak uniknąć wakacyjnego stresu przed podróżą?

Zmiana planów w ostatniej chwili, przebukowywanie biletów i walizka, która za nic w świecie nie chce się zapiąć to tylko nieliczne przykłady tego, co może wyprowadzić z równowagi tuż przed wymarzonym odpoczynkiem. Co zrobić, by uniknąć stresu i czerpać radość z urlopu?

Bilet

Należy zabukować możliwie jak najwcześniej. Średnio najtańsze bilety można kupić na 30-45 dni przed planowanym wylotem. Ich ceny można na bieżąco sprawdzać w wyszukiwarkach lub porównywarkach lotów, a także bezpośrednio na stronie danego przewoźnika.

Dokumenty

Formalności to zmora niejednego rozkojarzonego urlopowicza. Nie można ich jednak ominąć. Należy pamiętać, by przed podróżą sprawdzić dokładnie ważność wszelkich dokumentów.
Z dowodem osobistym  możemy podróżować tylko po krajach, które są w strefie Schengen, a nie po całej Europie.

Warto przed podróżą sprawdzić do kiedy jest ważny. To samo tyczy się paszportu. Nieaktualne dokumenty trzeba wymienić przed podróżą. Dowód osobisty wydaje  Urząd Miasta, natomiast paszport Urząd Wojewódzki.

Nie wolno zapomnieć o karcie płatniczej. Ma ona także swoją datę ważności. Na co dzień nie pamięta się o takich detalach, a przypomina się o nich dopiero wówczas, kiedy transakcja płatnicza nie może dojść do skutku. Wyobrażacie sobie zagraniczne wakacje bez dostępu do zaskórniaków odłożonych na koncie? 🙂

Na lotnisku

Kolejka do odprawy, kłopoty ze znalezieniem miejsca parkingowego, możliwość przybycia dodatkowych pasażerów, którzy wykupili bilet w nadsprzedaży –  wszystko to powinno być wzięte pod uwagę przy uwzględnieniu godziny przybycia na lotnisko. Stara zasada, warta jednak przypomnienia: Nie zostawiajmy niczego na ostatnią chwilę.

Trzeba też przestrzegać zasady ograniczonego zaufania. Ufny pasażer na zatłoczonym lotnisku to łakomy kąsek dla złodziejaszków. Ze szczególną ostrożnością pilnuj biletu, dokumentów, portfela, torebki. Lotniska, co prawda, zaopatrzone są w kamery, nie zawsze jednak w tłumie można wychwycić rabusia.

Przed podróżą należy zapoznać się z granicą, której nie można przekroczyć, jeśli chodzi o bagaż podręczny i rejestrowany. Orientacyjnie rzecz ujmując bagaż przewożony w luku nie powinien przekraczać wagi 15-20 kg. Bagaż podręczny powinien mieścić się w granicach 8-12 kg.

Szczegółowe wytyczne zostały również podyktowane w przypadku zawartości bagażu. W rejestrowanej torbie nie mogą znajdować się dokumenty osobiste, soczewki kontaktowe, płyny i leki oraz dzieła sztuki.

Przezorny zawsze ubezpieczony, dlatego powyższe rady do serca powinni wziąć sobie zwłaszcza raptusiewicze. Mogą one pomóc zwalczyć stres przed podróżą, choć nie gwarantujemy, że przestrzegą przed każdą niespodzianką i złośliwością rzeczy martwych. Macie na swoim koncie jakieś doświadczenia z tym związane?

Leave a comment